Co trzeba wiedzieć o zielonej herbacie?

Właściwości lecznicze zielonej herbaty znane są już od tysiącleci. Dzisiaj pijemy zieloną herbatę z wielu względów. Po pierwsze są to walory prozdrowotne, po drugie – smak. Czego jeszcze nie wiecie o zielonej herbacie?

Zdrowie i zielona herbata

Według Japończyków, regularne spożywanie zielonej herbaty chroni przed wieloma schorzeniami. Jak powstaje zielona herbata? Aby w ogóle zielona herbata mogła powstać, jej liście przerabia się najpóźniej godzinę po zerwaniu. To ważne, gdyż w innym przypadku zaczną fermentować. Dzięki temu, że listki zielonej herbaty nie poddawane są fermentacji, zachowują bardzo wiele właściwości odżywczych. Tych substancji jest naprawdę bardzo wiele. Wystarczy wspomnieć chociażby o polifenolach, katechinach, garbnikach, alkaloidach, lipidach, aminokwasach, witaminach: A, B, C oraz E. Mało tego – w zielona herbata obfituje w takie mikroelementy, jak: wapń, fluor, potas, miedź, mangan, cynk czy fluor. Japończycy twierdzą, że picie zielonej herbaty chroni przed demencją. Wystarczy pić od 4 do 10 filiżanek dziennie. Podobno zielona herbata zmniejsza zachorowalność na miażdżycę i nowotwory. Ogólnie przedłuża życie.

Odchudzanie i zielona herbata

Wielbiciele tego napoju są zdania, iż pozwala on na osiągnięcie pożądanych efektów odchudzających. Dlaczego tak się dzieje? Swoje właściwości odchudzające zielona herbata zawdzięcza katechinom, które wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. Ponadto zielona herbata zwiększa aktywność niektórych enzymów trawiennych. Przyspiesza także termogenezę i utlenianie tłuszczów.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Do przygotowania zielonej herbaty potrzebna jest woda miękka, uboga w wapń. Napar sporządza się bardzo prosto: łyżeczkę suszu zalewamy szklanką wody o temp. 80 st. C.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment