Czy przed smogiem można się ochronić?

Badania jakości powietrza nie oszukują – oddychamy smogiem. Skąd tak w ogóle smog? Nie ma co się oszukiwać. Smog jest efektem wprowadzania nowoczesnych technologii. Co prawda postęp w dziedzinie techniki przyniósł nam wiele dobrego, to jednocześnie przyniósł nowe zagrożenia.

Sprawa jest bardzo poważna. Według WHO przez zanieczyszczone powietrze traci życie około 7 mln osób. Smog trafia do płuc, a z płuc, jego cząsteczki, trafiają do komórek w całym organizmie człowieka. Pomimo ogólnopolskiego alarmu, świadomość zagrożenia jest cały czas nikła. Najbardziej cierpią następujące województwa: śląskie, dolnośląskie, łódzkie i małopolskie. Urządzenia pomiarowe wskazują, że w grupie najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej jest aż 32 miasta Polski.

Bądź czujny!

Wdychanie powietrza zanieczyszczonego smogiem jest porównywalne z wypaleniem trzech papierosów. Smog wywołuje objawy nawet u osób zdrowych. Może pojawić się niedrożność nosa, zapalenie zatok, suchy kaszel, ból głowy, zapalenie spojówek itp. Na działanie smogu szczególnie narażeni są młodzi mężczyźni. Badania dowodzą, że smog może uszkadzać plemniki i zawarty w nich materiał genetyczny. W smogu nie powinny przebywać także kobiety w ciąży. Pyły mogą przenikać przez barierę łożyskową płodu. Ponadto smog sprzyja przedwczesnym porodom. Bardzo cierpią osoby przewlekłe chore, seniorzy oraz dzieci. Przewlekłe wdychanie smogu prowadzi do rozwoju nowotworów, przyspiesza starzenie się układu nerwowego, a także zwiększa ryzyko zawałów i udarów mózgu.

Co możemy zrobić?

Po pierwsze trzeba monitorować jakość powietrza. Na rządowej stronie można zobaczyć interaktywną mapę z jakością powietrza w Polsce. Aby zwiększyć sprawność płuc, warto ćwiczyć. Wystarczy 20 minut dziennie. Oddychajmy przez nos, nasz naturalny filtr. Jeśli stężenie smogu w powietrzu jest bardzo wysokie, trzeba zastanowić się nad maską. Ponadto wybieraj tramwaj lub autobus. Komunikacja samochodowa jest nagminną przyczyną zanieczyszczonego powietrza.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment