Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Czym tak naprawdę jest stan przedzawałowy? Czy istnieją jakieś symptomy, które ostrzegą nas przed zagrożeniem? Chociaż takie rozpoznanie medycznie w rzeczywistości nie istnieje, to lekarze sami używają określenia stan przedzawałowy. O co tak naprawdę chodzi w tym wszystkim?

 Trochę faktów

Choroba niedokrwienna serca to choroba tętnic wieńcowych. Tętnice wieńcowe zaś to naczynia dostarczające tlen i substancje odżywcze do mięśnia sercowego. W wyniku choroby niedokrwiennej dochodzi do odkładania się cholesterolu w ścianach naczyń i stopniowego zwężania ich światła. Ostatecznie tętnice zamykają się i tym samym zmniejsza się ukrwienie serca. Jeśli naczynie krwionośne zostanie zamknięte gwałtownie, wówczas dochodzi do zawału serca. Jeżeli zmiany te zachodzą powoli, wtedy naczynia nie zamykają się szybko i taka sytuacja może oznaczać stan przedzawałowy.

Objawy stanu przedzawałowego

Niektórzy bagatelizują pierwsze objawy stanu przedzawałowego. Początkowo pojawia się ból w klatce piersiowej promieniujący do ramion, szyi, żuchwy, a także pleców. Ma on charakter pieczenia lub ucisku. Przy stanie przedzawałowym może pojawić się duszność i szybsza męczliwość. Należy koniecznie podkreślić, że silny ból w klatce piersiowej zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.

Objawy zawału serca i stanu przedzawałowego są nieomal identyczne. Różni je przede wszystkim dynamika. W stanie przedzawałowym dolegliwości są stałe.

Pamiętaj, że stan przedzawałowy to znak, że w tętnicach wieńcowych dzieje się coś niedobrego… czyli rozwija się miażdżyca. Dlatego też, zanim dojdzie do zawału, konieczna jest wczesna interwencja. Miej stan zdrowia pod kontrolą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.