Roślinna aspiryna

W roślinach występujących w Polsce tkwi prawdziwe źródło zdrowia. Lecznicze właściwości znajdziemy szczególnie w wierzbie.

Wierzba w tradycji słowiańskiej

Wierzba to niezwykle smukłe drzewo, które od dawien rozbudzało fantazję Polaków. W kulturze ludowej postrzegane jest bardzo często jako drzewo diabła. To właśnie w dziuplach wierzby z chęcią pomieszkiwał Rokita. Z jakimi poziomami kultury związane jest jeszcze to drzewo? Wierzba ma swoje związki z zaświatami, płodnością, a nawet… poezja.

Ponadto w tradycji ludowej wierzba uznawana jest za drzewo magiczne przywołujące także szczęście, siłę, a także odradzające się życie.

Ciekawostką jest, iż Niedziela Palmowa bardzo często nazywana jest Niedzielą Wierzbową. Warto w ogóle podkreślić powiązanie tego drzewa z rytuałami wielkanocnymi. Przykładowo w tradycji słowiańskiej, w poniedziałek wielkanocny wierzbowymi gałązkami smagane są przedstawicielki płci pięknej, natomiast panie smagały panów tydzień wcześniej. Podkreślmy, że Kościół przyjął tę tradycję uznając gałązki wierzby za palmy.

A jak jest z tą płodnością? Niegdyś wierzono w słowiańską boginię płodności – Babę. Przetrwała ona pod postacią czarownicy Baby Jagi.

Jeśli chodzi o powiązania wierzby z poezją, to wierzbę rozsławili poeci jako symbol polskości. Można śmiało powiedzieć, że jest to drzewo poetów.

Właściwości lecznicze wierzby

Jeżeli mowa o leczniczych właściwościach wierzby, to trzeba przede wszystkim wspomnieć o korze. W jej składzie można znaleźć salicynę łagodzącą bóle, obniżającą gorączkę. Salicyna wycisza, a także ułatwia zaśnięcie. Z salicyny uzyskano kwas salicylowy – znany dziś środek dezynfekujący, stosowany między innymi do eliminowania trądziku. Pochodną kwasu salicylowego jest zaś acetylosalicylina, czyli popularna po dziś dzień aspiryna.

Ekstrakty z wierzby mogą pomóc w czasie przeziębienia. Łagodzi stany zapalne zatok, gardła. Herbatka wierzbowa pomocna jest przy nerwobólach oraz dolegliwościach reumatycznych.

Leave a Comment