Roślinna aspiryna

W roślinach występujących w Polsce tkwi prawdziwe źródło zdrowia. Lecznicze właściwości znajdziemy szczególnie w wierzbie.

Wierzba w tradycji słowiańskiej

Wierzba to niezwykle smukłe drzewo, które od dawien rozbudzało fantazję Polaków. W kulturze ludowej postrzegane jest bardzo często jako drzewo diabła. To właśnie w dziuplach wierzby z chęcią pomieszkiwał Rokita. Z jakimi poziomami kultury związane jest jeszcze to drzewo? Wierzba ma swoje związki z zaświatami, płodnością, a nawet… poezja.

Ponadto w tradycji ludowej wierzba uznawana jest za drzewo magiczne przywołujące także szczęście, siłę, a także odradzające się życie.

Ciekawostką jest, iż Niedziela Palmowa bardzo często nazywana jest Niedzielą Wierzbową. Warto w ogóle podkreślić powiązanie tego drzewa z rytuałami wielkanocnymi. Przykładowo w tradycji słowiańskiej, w poniedziałek wielkanocny wierzbowymi gałązkami smagane są przedstawicielki płci pięknej, natomiast panie smagały panów tydzień wcześniej. Podkreślmy, że Kościół przyjął tę tradycję uznając gałązki wierzby za palmy.

A jak jest z tą płodnością? Niegdyś wierzono w słowiańską boginię płodności – Babę. Przetrwała ona pod postacią czarownicy Baby Jagi.

Jeśli chodzi o powiązania wierzby z poezją, to wierzbę rozsławili poeci jako symbol polskości. Można śmiało powiedzieć, że jest to drzewo poetów.

Właściwości lecznicze wierzby

Jeżeli mowa o leczniczych właściwościach wierzby, to trzeba przede wszystkim wspomnieć o korze. W jej składzie można znaleźć salicynę łagodzącą bóle, obniżającą gorączkę. Salicyna wycisza, a także ułatwia zaśnięcie. Z salicyny uzyskano kwas salicylowy – znany dziś środek dezynfekujący, stosowany między innymi do eliminowania trądziku. Pochodną kwasu salicylowego jest zaś acetylosalicylina, czyli popularna po dziś dzień aspiryna.

Ekstrakty z wierzby mogą pomóc w czasie przeziębienia. Łagodzi stany zapalne zatok, gardła. Herbatka wierzbowa pomocna jest przy nerwobólach oraz dolegliwościach reumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.