Wiosenna alergia

Zaczyna się… nadeszła wiosna, a wraz z nią zaczynają się pojawiać wiosenne alergie. Alergicy ni emają łatwo. Objawy alergii potrafią sprawić, że alergik będzie czuł na co dzień okropny dyskomfort. Jakie są objawy wiosennej alergii i co można z tym zrobić?

Alergia – objawy

Źródłem symptomów alergii wiosennej są oczywiście pyłki drzew, kwiatów oraz traw. Pojawia się wówczas: kichanie, katar, kaszel, łzawienie oczu oraz zatkany nos. W skrajnych przypadkach alergik nie może ruszyć się nawet z domu. Kontakt z powietrzem pełnym pyłków bywa niezwykle uciążliwy.

Immunoterapia

Aby objawy alergii nie były aż tak uciążliwe i denerwujące, trzeba wcześniej pomyśleć o immunoterapii, czyli odczulaniu. Na czym polega ten proces? Warto podkreślić, iż odczulanie alergiczne jest jednym z dosyć skutecznych sposobów leczących symptomy alergii. Organizmowi dostarcza się niewielką ilość alergenu. Dzięki temu układ odpornościowy uodparnia się na konkretny alergen. Odczulanie przynosi skutki w przypadku takich alergenów, jak jad owadów, roztocza czy pyłki. Niestety, nie jest to metoda dla alergików cierpiących przez alergeny pokarmowe.

Odczulanie bywa także uciążliwe. Trwa przez około 3 lata. Polega na podawaniu zastrzyków. Nie jest to zatem dla wszystkich komfortowa metoda.

W jakich sytuacjach odczulanie jest wręcz konieczne? Przykładem jest alergia dająca silne objawy, alergia na roztocza trwająca cały rok, a także alegia na jad owadów. Tego typu uczulenia jest niezwykle niebezpieczne dla życia człowieka.

Jak sobie pomóc?

Po pierwsze musisz korzystać z kalendarza pyleń. To nieoceniona pomoc, która pozwoli ci zaplanować konieczność ograniczenia kontaktu z alergenami. Ponadto w czasie nasilonego, wiosennego pylenia unikaj alergenów. Staraj się nie otwierać okna i ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu. Z dużą pomocą może również przyjść Allegra, która jest lekiem przeciwhistaminowym hamującym wydzielanie przekaźników stanu zapalnego. Dzięki temu zostają znacznie wyeliminowanie symptomy alergii (katar, zaczerwienienie i łzawienie oczu, obrzęk śluzówki nosa itp.). Pamiętaj jednak, że zanim przyjmiesz lek, poradź się lekarza.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.