Co prawda bakteryjne zapalenie gardła pojawia się rzadziej niż wirusowe, to potrafi być niezwykle dyskomfortowe i problemowe. Taki typ dolegliwości oznacza przede wszystkim silny ból i pieczenie, a także nieprzyjemne drapanie w gardle. Jaka jest główna przyczyna, objawy i leczenie bakteryjnego zapalenia gardła?
W jaki sposób dochodzi do zakażenia?
Zapalenie gardła na tle bakteryjnym dotyczy głównie kwestii immunologicznych. Dlatego też dotyka przede wszystkim dzieci pomiędzy 4. a 6. rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedź na to pytanie jest prosta: układ odpornościowy dzieci w tym wieku nie jest jeszcze do końca wykształcony. W związku z tym dziecko nie dysponuje jeszcze takim zasobem środków i mechanizmów obronnych, jak dorosły człowiek. Zakażeniu sprzyja środowisko, w jakim przebywa dziecko – żłobek lub przedszkole.
Zapalenie gardła wywoływane jest głównie przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Rzadziej wywołują infekcję tego typu paciorkowce beta-hemolizujące z grupy C oraz G lub bakterie atypowe.
Objawy i leczenie bakteryjnego zapalenia gardła
Warto podkreślić, że początek choroby przebiega dosyć gwałtownie – w ciężkich przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja. Chorzy narzekają na ostry ból gardła, który objawia się poprzez drapanie, kłucie oraz pieczenie. Pojawia się kaszel oraz gorączka. W związku z tym, że podczas choroby migdałki podniebienne ulegają rozpulchnieniu, to występuje także tak zwany nalot włóknikowy.
Diagnozę stawia się przy pomocy badania podmiotowego i przedmiotowego. Niekiedy wykonuje się test antygenowy, a także posiew wymazu z gardła). Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii, a także na leczeniu objawowym.