Jaka jest prawdziwa włoska pizza? Ciekawostki o pizzy

Choć wywodzi się z Włoch, nie bez przesady można powiedzieć, że jest jednym najpopularniejszych dań na świecie. Pizza zawładnęła sercami milionów osób, jednak ta na pozór prosta potrawa skrywa wiele tajemnic. Oto ciekawostki o pizzy, które zainteresują każdego jej miłośnika.

Ciekawostki o pizzy i jej historii od starożytnego Rzymu do odkryć geograficznych

Ciekawa jest już sama historia pizzy, z której możemy się dowiedzieć jak to modyfikowane dziś na wiele sposobów danie wyglądało w oryginale. Początków pizzy można szukać już w starożytnym Rzymie. Popularne były tam znane także współcześnie focaccie, czyli płaskie placki drożdżowe z dodatkiem sera i ziół. Terminu pizza zaczęto używać już pod koniec X wieku, a dokumenty pisane z XVII wieku wspominają już o różnych jej odmianach.

Początkowo składała się z kilku prostych składników. Podstawą był oczywiście drożdżowy placek, na którym kładziono ser, przyprawy, rybę, a więc to, czego nie brakuje w tradycyjnej włoskiej kuchni. Prawdziwą rewolucją było jednak pojawienie się w Italii pomidorów, które przypłynęły na Stary Kontynent z Ameryki Południowej. Dodanie ich do pizzy okazało się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze pizzerie, gdzie była serwowana znana nam dziś pizza z sosem pomidorowym i serem zaczęły powstawać już w XVIII wieku w Neapolu .

>> Chcesz poznać inne ciekawostki o pizzy? Czytaj, jak przyrządza się pizzę w Arabii Saudyjskiej albo Rosji.

Pizza, którą jedli królowie

Lokale serwujące pizzę stały się z czasem tak popularne, że podobno jeden z nich odwiedził sam król Ferdynand II Burbon. Mniej więcej w tym okresie w Neapolu ugruntował się podział na dwa rodzaje tego dania:  alla mastunicola i  marinara. Do legendy przeszła historia stworzenia jeszcze jednej neapolitańskiej pizzy – margerita. Powstała ona na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej i składała się z mozzarelli, pomidorów i bazylii – jak głosi tradycja ta kompozycja tworzyła kolory włoskiej flagi.

Niezależnie od legend, pewne jest, że tradycyjny podział na dwa lub trzy rodzaje pizzy trwa w Neapolu do dziś i choć wybór smaków jest tam zdecydowanie mniejszy niż pizzeriach na całym świecie, chętnych na spróbowanie tej potrawy oryginalnym wydaniu nie brakuje. Pizza z Neapolu na pozór jest bardzo prostym daniem, jej smaku nie się podrobić. Jeśli oglądaliście film „Jedz, módl się i kochaj”, z pewnością pamiętacie scenę, w której Julia Roberts kosztuje prawdziwej neapolitańskiej pizzy. Przed niepozornymi lokalami, takimi jak ten prezentowany w filmie, ustawiają się długie kolejki, a na wejście trzeba czekać nawet kilka godzin.

Dziś entuzjaści pizzy są wszędzie!

Prawdziwi wielbiciele pizzy z pewnością marzą o tym, aby choć raz spróbować swojego ulubionego dania w jego kolebce. Nie znaczy to jednak, że kto nigdy nie wyjechał do Neapolu nie wie jak smakuje dobra pizza. Jej popularność we Włoszech dość wcześnie przeniosła się wraz z emigrantami na inne kraje, przede wszystkim USA. To sprawiło, że dziś pizzerie znajdują się na całym świecie. Co prawda, pizza nigdzie nie smakuje tak jak we Włoszech, ale smak ich lokalnych odmian w różnych częściach świata może być nie mniej zachwycający. Dobra pizza przyrządzana zgodnie z wieloletnią tradycją jest dostępna w wielu miastach Polski.

Leave a Comment