Czy grypa może być groźna?

Zachorowalność na grypę jest w tym sezonie bardzo duża. Czy grypa może być groźna? Czy jest jakaś skuteczna ochrona przed tą chorobą? Wreszcie – czy grypa jest groźna i jakie mogą wystąpić powikłania, jeśli nie doleczymy choroby?

Trochę historii

Grypę znamy już od tysiącleci. Nadal jest chorobą, która potrafi dosłownie ściąć nas z nóg. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy opisał objawy grypy Hipokrates. Było to w IV wieku p.n.e. Mało tego! Historia grypy jest krwiożercza. W średniowieczu choroba ta przeistaczała się w istne pandemie. Jeszcze w XX wieku grypa dała się we znaki. Wystarczy przypomnieć chociażby „Hiszpankę”, czyli mutację H1N1 przeniesioną przez ptaki. Choroba jest o tyle groźna, że jej wirus nieustannie się mutuje. Kolejną złą wiadomością jest szybkie rozprzestrzenianie się choroby. Wirusa uwalniamy poprzez kaszel i kichanie. W organizmie potrafi się wylęgać do czterech dni. W tym czasie zainfekowany cały czas zaraża.

Jakie są objawy grypy?

Grypa atakuje bardzo szybko. Do typowych objawów grypy zaliczymy bóle mięśni i stawów, wysoką gorączkę (ponad 38 stopni C), suchy i męczący kaszel, drapanie w gardle, nieznaczny nieżyt nosa. Ponadto dotyka nas szereg innych symptomów – utrata apetytu, uczucie „wewnętrznego rozdarcia”, światłowstręt, osłabienie mięśni, redukcja oddawania moczu.

Leczenie grypy

Profilaktyka to oczywiście szczepienia. Kiedy pojawią się pierwsze oznaki grypy, należy zostać w domu. Organizm potrzebuje bardzo dużo odpoczynku, musimy po prostu solidnie się wygrzać. Można stosować leki typu Groprinosin. Preparat działa przeciwwirusowo i znacznie podnosi wydolność układu odpornościowego. Pamiętajmy, że nic nie zastąpimy wizyty u lekarza i fachowej diagnozy. W domu możemy wspomagać się wieloma sposobami. Organizm należy bardzo dokładnie nawadniać. Takie produkty, jak czosnek, miód, maliny, cebula mają właściwości rozgrzewające oraz antybakteryjne. Dowiedziono, że ekstrakt z czarnego bzu  przyczynia się do hamowania rozwoju niektórych szczepów wirusa grypy. Nieleczona lub niedoleczona grypa niesie za sobą wiele powikłań. Najczęściej występują: zapalenie mięśni, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie opon mózgowych, uszkodzenie nerwów, obrzęk mózgu i stłuszczenie wątroby.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment