Złe samopoczucie, nawracające przeziębienia, ciągłe przemęczenie mogą być objawem braku odpowiednich składników odżywczych. Czym tak naprawdę są witaminy i czy są aż tak niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?
Czym są witaminy?
Najprościej mówiąc witaminy to substancje organiczne, które różnią się pomiędzy sobą składem chemicznym. Warto wiedzieć, że słowo ‘witaminy’ pochodzi od łacińskiego wyrazu ‘vita’, czy życie. Te naturalne związki organiczne przyjmujemy wraz z pożywieniem (najwięcej witamin znajdziemy w warzywach i owocach). Jeśli chodzi o konkretyzację podziału, to niektóre witaminy są kwasami, inne zbudowane są z jednorodnych cząsteczek, a jeszcze wchodzą w skład grupy alkoholi o dużej masie cząsteczkowej. W ludzkim organizmie witaminy pełnią wiele funkcji, a zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą wywołać negatywne skutki.
Jaka jest rola witamin?
Witaminy mają swój udział między innymi w przemianie materii. Ponadto regulują wiele reakcji chemicznych zachodzących w ciele człowieka.
Witaminy dzieli się najczęściej pod względem rozpuszczalności. Jedne rozpuszczają się w wodzie (witamina C, witaminy z grupy B – B1, B2, B5, B6, B7, B12, kwas foliowy i witamina PP), inne zaś w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E, witamina K).
Kolejną zaletą niektórych witamin jest działanie antyoksydacyjne, czyli chronienie organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (witamina C, witamina E, witamina A).
Niedobór i nadmiar niektórych witamin
Organizm ludzki reaguje źle zarówno na nadmiar, jak i na niedobór witamin. Przykładowo nadmiar witaminy C wywołuje kłopoty gastryczne oraz wysypkę na skórze. Niedobór witaminy C powoduje brak odporności, uczucie ciągłego zmęczenia, a także niedokrwistość.
Z racji tego, że witaminy z grupy B biorą udział w przemianach komórkowych, ich nadmiar może powodować między innymi nadpobudliwość czy zawroty głowy. Niedobór grozi uszkodzeniami serca, a także zaburzeniami ze strony układu nerwowego.
Witamina E znana jest jako skuteczny antyoksydant. Opóźnia procesy starzenia i działa przeciwzakrzepowo. Nadmiar to przede wszystkim problemy ze wzrokiem i przemęczenie, zaś niedobór może wywołać nawet bezpłodność.
Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.