Sól to bez wątpienia najpopularniejsza przyprawa stosowana w kuchni. Dodajemy ją do różnych potraw, aby podkreślić ich smak i zapach. Sól obecna jest także w gotowych produktach dostępnych w sklepach, które na co dzień spożywamy. Niestety, sól spożywana w nadmiarze może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Z badań wynika, że zdecydowana większość polskiego społeczeństwa spożywa aż trzykrotnie więcej soli niż zalecane dzienne zapotrzebowanie! Do czego może to doprowadzić?
Nadmierne spożycie soli – dlaczego jest to problem społeczny?
Nawet jeśli wydaje nam się, iż w kuchni nie nadużywamy soli, możemy nie mieć świadomości, jak dużo jej spożywamy, jedząc inne produkty, mniej lub bardziej przetworzone. Sól obecna jest w produktach przetworzonych, takich jak pieczywo, wędliny, sery, produkty typu fast food, przekąski. Okazuje się, że mają one wielokrotnie więcej zawartości soli, a co za tym idzie, sodu, niż ten naturalnie występujący w produktach spożywczych, na przykład w warzywach, jajach, kaszach, ryżu itd. Według WHO człowiek powinien dziennie spożywać jedną łyżeczkę soli, czyli 5 gram, by zaspokoić zapotrzebowanie na sód w diecie.
Patrząc na to, jakie ilości soli spożywamy codziennie, wybierając niektóre produkty, stosowanie dodatkowo soli podczas gotowania praktycznie zawsze wiąże się z przekroczeniem dopuszczalnej normy, jeśli chodzi o jej dzienne spożycie. A to oznacza kłopoty.
Co nam grozi?
Sól kuchenna to mieszanina sodu i chloru i jednocześnie główne źródło sodu, jakie przyswajamy w diecie. Niestety, bardzo szybko możemy przekroczyć granicę zapotrzebowania na sód, a jego nadmiar w organizmie niesie za sobą przykre skutki.
Do najczęstszych konsekwencji nadmiernego spożycia soli, a co za tym idzie, zbyt dużej ilości sodu w organizmie zaliczamy takie schorzenia, jak nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia, ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworów żołądka, udarów mózgu, kamicy nerkowej, osteoporozy czy astmy. Nadmiar sodu w organizmie jest szczególnie niebezpieczny dla osób ze schorzeniami nerek, ale też tych, które już cierpią na choroby układu krążenia, gdyż może to doprowadzić do rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do śmierci. Pierwszym krokiem do powrotu do zdrowia jest zatem zmiana nawyków żywieniowych i znaczące ograniczenie soli w diecie.
Czym można zastąpić sól?
Słony smak jest bardzo ważny dla naszych kubków smakowych, a niedoprawione jedzenie może zupełnie odebrać przyjemność z jedzenia. Niemniej jeśli w grę wchodzi nasze zdrowie i życie, warto wprowadzić pewne zmiany w swoim codziennym sposobie odżywiania. Sól choć tak popularna, nie jest w kuchni niezastąpiona.
Aromatyczne zioła
Istnieje mnóstwo aromatycznych i intensywnym w smaku ziół, które przy odpowiednim skomponowaniu z powodzeniem zastąpią sól w diecie. Dzięki zastosowaniu ich w swojej kuchni nie będziemy skazani na mdłą i niesmaczną kuchnię, rezygnując z używania soli. Do takich ziół zaliczamy między innymi pieprz czarny i ziołowy, kurkumę, cynamon, paprykę słodką, wędzoną, ostrą oraz chilli, ziele angielskie, liść laurowy, oregano, bazylię, rozmaryn czy estragon. Wyjątkowego smaku potrawom doda też cebula, czosnek, szczypiorek, sok z cytryny lub limonki, a także ocet.