Jak działa ludzki układ pokarmowy?

Budowa układu pokarmowego człowieka stanowi mechanizm, którego działanie warto poznać, by wyregulować procesy metaboliczne. W jego skład wchodzi przewód pokarmowy i dwa duże gruczoły: wątroba oraz trzustka.


Przewód pokarmowy

Przewód pokarmowy człowieka podzielony jest na kilka odcinków, do których przydzielone zostały konkretne funkcje.

Układ pokarmowy

Źródło: www.portalwiedzy.onet.pl

Jama ustna

Jama ustna to początek układu trawiennego. Każdy kęs rozdrabniany jest tutaj za pomocą zębów. Pokarm jest miażdżony i rozrabiany ze śliną. W ślinie znajduje się enzym trawienny – ptialina. Dorosły człowiek ma 32 zęby, dziecko zaś – 20. Język został wyposażony w kubki smakowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie zróżnicować smaki. Uformowany pokarm przekazywany jest następnie do dalszej części przewodu pokarmowego.

Gardło

Stanowi przedłużenie jamy ustnej i jamy nosowej. Przechodzi w przełyk oraz krtań.

Przełyk

Łączy gardło z żołądkiem. W jego skład wchodzą dwie warstwy mięśni gładkich, za pomocą których pokarm przesuwa się do żołądka.

Żołądek

Wejściem do żołądka jest wpust, wyjście zaś to odźwiernik. Żołądek zbudowany jest z warstw mięśni, a wnętrze wyściela błona śluzowa (w niej funkcjonuje wiele gruczołów). Budowa żołądka i jego działanie nie jest skomplikowane. Gruczoły wydzielają śluz, kwas solny i enzymy: podpuszczkę (ścina białko w mleku) i pepsynę (ułatwiającą trawienie białek). Funkcjami żołądka są: rozdrabnianie i wyjaławianie pokarmu oraz trawienie tłuszczy i białek.

Żołądek

Jelito cienkie

Jelito cienkie stanowi odcinek podzielony  na kilka mniejszych. W skład jego wliczymy:

    • Dwunastnicę – spływają do niej wydzieliny z trzustki (sok trzustkowy) i wątroby (żółć),
    • Jelito czcze,
    • Jelito kręte.

 

Jelito grube zakończone odbytnicą

W jelicie grubym formowany jest kał. Powierzchnia organu jest pofałdowana, co znacznie ułatwia proces wydalania. Wydalanie, czyli defekacja odbywa się przez otwór odbytowy zakończony zwieraczem.

Działanie wątroby i trzustki

Wątroba

Tak, jak wyżej wspomniano wątroba jest gruczołem produkującym żółć. Inne zadania wątroby to:

  • Magazynowanie i przetwarzanie cukrów,
  • Przetwarzanie tłuszczów, białek oraz witamin,
  • Neutralizowanie i usuwanie toksyn,
  • Generowanie ciepła,
  • Synteza cholesterolu i fosfolipidów itp.

Wątroba

Trzustka

Trzustka jest gruczołem trawiennym wydzielającym enzymy i gruczołem dokrewnym produkującym hormony. Część zewnątrzwydzielnicza trzustki wytwarza sok trzustkowy zawierający enzymy. Ich działanie polega na trawieniu białek i rozkładaniu kwasów nukleinowych.

Leave a Comment