Chociaż stomia wydaje się być końcem naszej aktywności życiowej, tak naprawdę wcale tak nie jest. Kiedy tworzy się stomię i w jaki sposób żyć z taką specyfikacją?
Czym jest stomia?
Dla wielu ludzi wyraz stomia nie nasuwa żadnych skojarzeń. Stomię tworzy się, jeśli konieczne jest leczenie usuwające fragment jelita cienkiego, grubego, odbytu lub części układu moczowego. Mówiąc prościej stomia to nowe ujście dla produktów przemiany materii. W jakich okolicznościach dochodzi do konieczności usunięcia części lub całości narządów odpowiedzialnych między innymi za wydalanie? Najczęstszą przyczyną warunkującą utworzenie stomii są nowotwory.
Najbardziej powszechną odmianą jest kolostomia, zwana również odbytem brzusznym. Powstaje po usunięciu części jelita grubego. Przez kolostomię usuwany jest stolec. Ileostomia umożliwia wydalanie treści jelita cienkiego. Z brzuchem łączy się w takim przypadku ostatni odcinek jelita cienkiego. Urostomia zaś to połączenie moczowodów ze ścianą jamy brzusznej. W ten sposób jest możliwy odpływ moczu.
Stomia a kwestie psychiczne
W wielu przypadkach obecność stomii jest niezwykle krępująca dla pacjenta. Zdarzają się depresje, a także unikanie kontaktów z innymi ludźmi. W takim przypadku niezwykle istotną rolę odgrywają prawidłowe kontakty z najbliższymi. Odczuwanie wstydu z pewnością będzie złagodzone dzięki pomocy rodziny. Bardzo często osoby ze stomią potrzebują wsparcia psychologicznego. Ten temat jest szczególnie trudny dla kobiet, które mogą utracić poczucie własnej atrakcyjności.
Stomia – dieta i ruch
Dieta pacjenta ze stomią wymaga spożywania gruboziarnistego, czerstwego pieczywa, kasz, chudego mięsa, ryb, nabiału. Polecane są płatki kukurydziane, zbożowe, owoce, warzywa, wywary jarzynowe oraz chude buliony. Niewskazane są tłuste i ostre potrawy. Osoby ze stomią powinny jeść często, w małych ilościach oraz regularnie. Należy bezwzględnie zrezygnować z używek (szczególnie z alkoholu i tytoniu).
Ruch wspomaga trawienie i pozwala na uniknięcie powikłań po założeniu stomii. Szczególnie polecane są ćwiczenia usprawniające mięśnie brzucha. Przy stomii sprawdzają się spacery oraz lekkie prace domowe. Należy jednak unikać czynności wymagających częstego schylania.