Kiedy grozi Ci kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to dosyć częste schorzenie. Jeśli myślisz, że Ciebie z pewnością nie będzie dotyczył ten problem – jesteś w błędzie. Kamica nerkowa jest powszechną chorobą i pojawia się najczęściej w wieku 20-40 lat. Badania pokazują, że częściej panowie cierpią przez ten problem. Nie oznacza to, że panie mogą spać spokojnie. Jakie są przyczyny, objawy choroby oraz na czym polega leczenie?

***

Czym jest kamica nerkowa?

Mówiąc najprościej, kamica nerkowa powstaje w wyniku obecności w moczu nierozpuszczalnych złogów. Warto wiedzieć, że mocz zawiera specjalne inhibitory, czyli substancje chemiczne, które zapobiegają tworzeniu się tak zwanych kryształów. Niekiedy te substancje chemiczne nie spełniają swojej roli. Powstają wówczas w nerkach kamienie zbudowane z fosforanu wapnia lub szczawianu. Inne budulce to cystyny lub kwas moczowy. Istnieje szereg przyczyn, które wzmagają proces budowania się kryształów w nerkach.

Do najważniejszych zaliczymy następujące czynniki:

  • odwodnienie organizmu,
  • chroniczne stany zapalne powstające w obrębie układu moczowego,
  • torbielowatość nerek,
  • nadmierne stosowanie preparatów mających w swym składzie wapń, witaminę C, witaminę D,
  • choroby, które wymagają długotrwałego leżenia,
  • zaburzenia metabolizmu itp.

Kamica nerkowa ma swoje specyficzne objawy. Zaliczymy do nich: silny ból w boku i okolicy brzucha, ból jąder, wymioty, nudności, bladość, uczucie niepokoju, częste parcie na mocz. Może pojawić się również krew w moczu, spadek ciśnienia tętniczego, a także gorączka.

W jaki sposób lekarz diagnozuje chorobę? Początkowo zostanie z nami przeprowadzony wywiad. Dotyczy on oczywiście objawów i ich nasilenia. Wstępnie stosuje się USG układu moczowego. Badanie ultrasonograficzne pozwala wyodrębnić kamienie lub złogi w drogach moczowych. Niekiedy w diagnostyce stosuje się tomografię komputerową.

Leczenie kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej polega przede wszystkim na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Konkretne leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach chory musi zostać w szpitalu, gdzie dostaje leki podawane dożylnie. Leczenie inwazyjne polega na przeprowadzeniu zabiegu. Takim zabiegiem jest dla przykładu litotrypsja pozaustrojowa, czyli rozkruszanie złogów nerkowych falami uderzeniowymi. Innym zabiegiem jest nefrolitotrypsja czyli usuwanie powstałych złogów przez endoskop wprowadzony przez powłoki brzuszne.

Działaniem profilaktycznym, które chroni przed powstanie złogów jest stosowanie odpowiedniej diety, w której nie wolno spożywać takich produktów, jak: wątroba, kawior, mięso baranie, rośliny strączkowe, szpinak, czekolada, kakao, kawa, mocna herbata, cytryny itp.

Leave a Comment