Krótka historia pizzy

Bardzo szybko pizza stała się ulubionym daniem Polaków. Okazuje się, że danie przyrządzone we właściwy sposób jest niezwykle odżywcze dla organizmu ludzkiego. Czy znacie jednak historię pizzy?

 

Cofamy się do starożytnej Grecji

Aby dowiedzieć się, jakie były początki pizzy musimy cofnąć się aż do czasów starożytnych. Historia pizzy miała swój początek w Grecji. Mieszkańcy kraju posilali się płaskimi plackami chleba, wzbogaconymi dodatkami ze świeżych lub suszonych ziół. Następnie ten przysmak zaadaptowali Rzymianie, którzy byli niezwykle zafascynowani grecką kulturą i sztuką (jak się okazuje także kulinarną). Warto podkreślić, że Rzymianie zaczęli wzbogacać ów przepis. Placki były wypiekane na naturalnym zakwasie i nosiły nazwę focaccia.

Zmierzamy teraz do Europy XVII wieku. To właśnie wtedy sprowadzono tu pomidory. Bardzo szybko warzywa zostały zaakceptowane jako dodatek do chrupiącego ciasta. Takimi plackami raczyli się najczęściej mieszkańcy Neapolu. Kolejny krok milowy to odwiedziny włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej. Nadworny piekarz przygotował na jej cześć placek zdobiony dodatkami w kolorach włoskiej flagi. Tymi dodatkami były; bazylia mozzarella i pomidory. To właśnie w taki sposób powstała Margherita – po dziś dzień jedna z najpopularniejszych pizz.

O wiele później pizzę przejęli Amerykanie. Stworzyli swój własny odpowiednik pizzy na której znajduje się bardzo wiele składników. Pizza włoska jest nieco inna i zazwyczaj składa się z trzech składników. A czy wiecie gdzie znajduje się najstarsza pizzeria? Oczywiście w Neapolu. Lokal nazywa się Antica Pizzeria Port’Alba. Powstała w 1738 roku jako stragan, w którym sprzedawano pizzę. Około roku 1830 powstał lokal. Ciekawostką jest, że początkowo pizza była uznawana za potrawę ludzi ubogich, gdyż przygotowanie danie nie wymagało użycia wielu składników. Na takiej pizzy rzadko można było znaleźć mięso.

Polecam ciekawy artykuł o pizzy: https://nto.pl/idealna-pizza-sekrety-wskazowki-i-oryginalne-pomysly/ar/c11-14063013.

A jak jest dzisiaj?

Dzisiaj z wielką ochotą zamawiamy pizzę online. W naszej wycieczce związanej z historią pizzy musimy udać się do Torunia. Pizza Toruń to Dominos pizza. Chcąc zamówić pizzę będziemy mogli skorzystać z wielu atrakcyjnych promocji. Na szczególną uwagę zasługuje bogactwo pizz pod względem smakowym. Jedna z ostatnich nowości: pizza z leśnymi smakami. Z ofertą pizzerii zapoznasz się pod linkiem: https://www.dominospizza.pl/.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment