Nasze prywatne laboratorium

Wątroba stanowi jeden z największych organów w ciele człowieka. Jej działanie przypomina trochę laboratorium, którego zadaniem jest między innymi neutralizowanie trucizn czy rozkładanie pokarmów na składniki odżywcze. Zapraszam do zapoznania się z tajemnicami ludzkiej wątroby.

Położenie wątroby

Wątroba ulokowana jest pod przeponą. Zbudowana jest z czterech płatów: prawego, lewego, czworobocznego i ogoniastego. W większej części okrywa ją otrzewna, natomiast sam miąższ określany jest jako torebka wątrobowa.

Rola wątroby

Wątroba nie ma przerwy od pracy. Tak, jak wspomniano we wstępie w wątrobie przebiega cały czas przemiana składników, które przyjmujemy wraz z pożywieniem. Po takim „laboratoryjnym” rozkładzie powstają związki niezbędne do życia. Bardzo ważna jest praca wątroby z tłuszczami. Mianowicie organ przekształca tłuszcze w lipoproteiny i cholesterol. Dalej z cholesterolu produkowana jest żółć. Żółć zaś umożliwia właściwe trawienie tłuszczy. Bez tego procesu system biologiczny nie potrafiłby wchłaniać takich witamin, jak witamina A, D, E oraz K. Kolejną funkcją wątroby jest gospodarka węglowodanami. Wątroba przetwarza glukozę na glikogen. Z punktu widzenia zdrowia ważna jest także neutralizacja toksyn. Wątroba radzi sobie zatem z zanieczyszczeniami, bakteriami, zatruciami alkoholowymi oraz szkodliwym amoniakiem.

Jeżeli wątroba nie pracuje prawidłowo, wówczas dochodzi do zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Pojawiają się wówczas niewydolność jednego z najważniejszych ludzkich organów.

Choroby wątroby

Objawy choroby wątroby są różnorakie. Przykładowo mogą pojawić się zmiany skórne czy ból brzucha pod żebrami. Najczęstszą chorobą przewlekłą wątroby jest marskość. Charakteryzuje się rozrostem tkanki w zniszczonych komórkach. Marskość wątroby rozwija się powoli i kojarzona jest głównie z nadużywaniem alkoholu. Na samym początku chory skarży się na utratę apetytu, nudności, spadek masy ciała. Następnie choroba przechodzi w stan zaawansowany polegający między innymi na wybroczynach, żółtaczce, swędzeniu skóry. Kolejną chorobą wątrobową jest zapalenie wirusowe wątroby. Trzeba podkreślić, że jest to ostra choroba zakaźna. Cechuje się pierwotnym uszkodzeniem organu. Chorobę wywołują: wirus zapalenia wątroby typu A oraz wirus zapalenia wątroby typu B. Objawem zakażenia wirusem typu B jest żółtaczka (nie występuje jednak u wszystkich chorych). Kolejną chorobą jest alkoholowe uszkodzenie wątroby. Koniecznie trzeba podkreślić, że alkohol jest silną trucizną. Częste przyjmowanie tej trucizny prowadzi między innymi do stłuszczenia wątroby. Na szczęście stłuszczenie wątroby jest stanem odwracalnym. Jeżeli w porę nie zadziałamy, wówczas alkoholowe zatrucie wywoła marskość wątroby. Bardzo poważną chorobą wątroby jest nowotwór. Niestety, jego objawy pojawiają się dosyć późno. Zaczynamy tracić na wadze, powiększa się obwód brzucha (tak zwane wodobrzusze), chory skarży na ból z prawej strony brzucha i gorączkę. Może pojawić się zażółcenie skóry i krwawienia z przewodu pokarmowego.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment