Nie daj się przeziębieniu!

Chociaż typowy sezon na przeziębienia mamy już za sobą, to nadal jesteśmy narażeni na atak szkodliwych drobnoustrojów. Układ immunologiczny uczy się cały czas rozpoznawać zagrożenia. Na samym początku musi zinterpretować, czy dopadła nas grypa, czy zwykłe przeziębienie.

Grypa i przeziębienie – podstawowe różnice

Chociaż te dwie choroby mają dosyć podobne objawy, to różnią się zasadniczo pod względem powagi sytuacji. Jeżeli grypa zostanie zignorowana, może w efekcie przynieść wiele groźnych powikłań. Szczególnie jest niebezpieczna dla małych dzieci. W przypadku przeziębienia symptomy pojawiają się stopniowo. Jeżeli zachorujemy na grypę, wówczas objawy mogą nas dosłownie i w przenośni „zwalić z nóg”. Dla pewności udajmy się po fachową diagnozę do specjalisty.

Warto wiedzieć, że przeziębienie dotyczy górnych dróg oddechowych. Dyskomfort sprawią nam: katar, ból gardła, kaszel oraz podwyższona temperatura ciała.

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Grypie towarzyszą gwałtowne oraz ostre objawy i wysoka gorączka (dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza). Oprócz nagłych symptomów, dla grypy charakterystyczny jest suchy kaszel przechodzący stopniowo w mokry. Przy zwiększonej zachorowalności na grypę niezwykle istotna jest prawidłowa profilaktyka. W skrajnych przypadkach koniecznym jest przyjmowanie leków immunomodulujących. Ich głównym zadaniem jest wzmacnianie odporności.

Leki na przeziębienie

Chociaż zawsze warto zbadać stan zdrowia w gabinecie lekarskim to z przeziębieniem możemy poradzić sobie w domu. W przypadku infekcji sprawdzają się leki przyjmowane doustnie. Przykładem jest Vicks SymptoMed Complete będący napojem zawierającym czynne składniki umożliwiające szybkie pozbycie się kłopotu zdrowotnego. Lek bazuje na paracetamolu, który uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych leków przeciwbólowych i obniżających wysoką temperaturę. Kolejną substancją czynną jest gwajafenezyna, czyli lek wykrztuśny pomagający szczególnie przy kaszlu mokrym. Trzecim aktywnym składnikiem fenylefryny chlorowodorek zmniejszający nieżyt nosa i obrzęk błony śluzowej.

Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę: https://www.vicks.pl/pl-pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leave a Comment