Wątroba jest gruczołem o rozmaitych funkcjach. Wchodzi w skład układu pokarmowego i umiejscowiona jest pod przeponą. Śmiało można podkreślić, że jest to jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Dlaczego tak ważne jest, aby zadbać właściwie o wątrobę? Przecież wątroba potrafi sama się zregenerować. Tak, ale pierwsze oznaki choroby nie będą dla nas wyczuwalne.
Właściwości i funkcje wątroby
Wątroba odgrywa w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Do jej najważniejszych zadań można zaliczyć: syntezę procesów krzepnięcia krwi, wytwarzanie i wydzielanie żółci, enzymów, przekształcanie puryn w kwas moczowy, przekształcanie węglowodanów w przyswajalną glukozę, magazynowanie żelaza i witamin takich, jak: K, D, A. Ponadto wątroba neutralizuje toksyny (na przykład podczas zatrucia alkoholowego), bierze udział w termoregulacji, a także zatrzymuje w organizmie potrzebne substancje, a prowokuje wydalanie tych, które są do niczego nieprzydatne.
Wątroba dorosłego człowieka waży około 1,5 kilograma. To największy gruczoł w naszym organizmie. Warto wiedziec, że wątroba pokryta jest tkanką zwaną torebką wątroby. Konsystencja gruczołu jest miękka, natomiast miąższ kruchy. W związku z powyższym łatwo ulega uszkodzeniom podczas wypadków.
Choroby ludzkiej wątroby
Wątroba może zapaść na wiele dolegliwości. Można je podzielić na 3 kategorie:
Choroby naczyń wątroby:
- zakrzepica żył wątrobowych
- zakrzepica żyły wrotnej
Choroby miąższu wątroby:
- alkoholowe stłuszczenei wątroby
- nowotwory
- marskość wątroby
- wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D oraz E
- choroba Wilsona
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby
Choroby wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych:
- nowotwory dróg żółciowych
- pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
Najczęstszym schorzeniem wątroby jest marskość. W miejscach zniszczonych następuje rozrost tkanki, co prowadzi do niewydolności. Zaawansowana postać chrooby jest bardzo groźna i prowadzi najczęściej do śmierci.
Aby nie dopuścić do powstania groźnych chorób wątroby już dziś zmień swoją dotychczasową dietę. Profilaktyka czyni cuda.
Dieta na chorą wątrobę
Pamiętajmy, że dieta na chorą wątrobę musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że chorobom wątroby towarzyszą mdłości, wzdęcia, brak apetytu. Dieta wątrobowa zabrania jednak spożywania posiłków przechowywanych i odgrzewanych. Warzywa i owoce trzeba jeść bez skórki (nie zapominajmy o dokładnym umyciu produktów). Zalecane warzywa: marchew, pomidory, kapusta kiszona, cukinia, buraki, szpinak. Odradzane zaś są: warzywa strączkowe, kalafior, świeża kapusta, cebula – te warzywa są przyczyną wzdęć i nadmiernych gazów. Jeśli chodzi o owoce, to należy wybrać te o małych pestkach.
Przy diecie na chorą wątrobę poleca się chude mięsa i chude ryby, pieczywo jasne (najlepiej czerstwe) oraz odtłuszczony nabiał.
Bezwzględnie należy zrezygnować z napojów alkoholowych, mocnej kawy i herbaty, a także napojów gazowanych.