Idea obiadów czwartkowych sięga czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były to, wzorowane na styl paryskich salonów, spotkania polskich intelektualistów. Od wielu lat firma Philipiak, w nawiązaniu do tej znakomitej tradycji, organizuje cykl spotkań wokół zdrowego stylu życia. Dzisiejsze obiady czwartkowe mają na celu propagowanie zagadnień zdrowotnych w kontekście jedzenia. Stawia się na edukację i kształtowanie prozdrowotnych postaw, a także zmianę nawyków żywieniowych. Gośćmi spotkań są znane osoby ze świata filmu, teatru, sportu i kultury oraz dietetycy.
Historia obiadów czwartkowych
Ideę na mądre obiady zapoczątkował Adam Kazimierz Czartoryski. Kontynuował ją król Stanisław August Poniatowski. Spotkania miały charakter cotygodniowy i trwały do czterech godzin. Najczęściej odbywały się na Zamku Królewskim, latem przenoszono się do Łazienek Królewskich. Bywalcami spotkań byli tylko mężczyźni – malarze, rzeźbiarze, poeci, literaci. Poruszano tematy związane ze sztuką, literaturą, nauką, polityką. Obsada gości zmieniała się w różnych okresach. Do najbardziej znanych należeli: Franciszek Bohomolec, Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, Ignacy Krasicki, Andrzej Ogiński, Ignacy Potocki, Krzysztof Hilary Szembek, Stanisław Trembecki. W 1771 roku zaczęto wydawać tygodnik „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”, na łamach którego publikowano prezentowane w czasie obiadów czwartkowych utwory literackie. Przyczyniło się to do ogromnego rozwoju ówczesnej literatury. Król spotkania organizował regularnie do 1777 roku.
Co jadano na obiadach czwartkowych?
Król Stanisław August Poniatowski był miłośnikiem kuchni francuskiej. Zatrudnił najlepszego kuchmistrza w Europie – Paula Tremo, który był ponoć najlepiej opłacanym kucharzem w Rzeczypospolitej. Znał doskonale upodobania kulinarne władcy. Gotował lekko, łącząc tradycje francuskie i polskie. Wbrew sarmackim upodobaniom, zwracano uwagę na zdrowe jedzenie.
Na początku spotkania podawano wędliny. Następnie przychodziła pora na barszcz z uszkami lub aromatyczną zupę cebulową, ewentualnie rosół z jarząbków. Dania główne składały się z pieczonych mięs: baraniny, cietrzewi, głuszców w towarzystwie buraczków lub modrej kapusty. Jarosze mogli zasmakować ryb, szczególnie ceniono szczupaka w białym winie z gałką muszkatołową i cytryną. Smaków dopełniały warzywa w różnych postaciach. Do posiłku podawano hiszpańskie wino, król pijał tylko wodę. Spotkanie kończyło się, gdy władca prosił o podanie śliwek.
Uczestnicy obiadów czwartkowych Philipiaka
Gośćmi spotkań są znane osoby ze świata mediów: prezenterzy telewizyjni, aktorzy i aktorki, sportowcy, dziennikarze. W obiadach czwartkowych Philipiak uczestniczyli: aktorka, piosenkarka, podróżniczka Julia Pietrucha, modelka Karolina Malinowska wraz z mężem Oliwierem Janiakiem, blogerka i wegetarianka Monika Mrozowska, aktorki Małgorzata Foremniak i Małgorzata Pieczyńska, Sylwia Leszczyńska – dietetyk kliniczny i wielu innych. Często zabierają oni głos w akcjach promujących zdrowy styl życia lub patronują programom walki z otyłością, namawiają do zmiany złych nawyków żywieniowych. Niektórzy z nich są Ambasadorami Zdrowej Kuchni Philipak, jak znany z telewizji kucharz Karol Okrasa, który wykształcenie gastronomiczne zdobywał w Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim im. E. Pijanowskiego oraz Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął w Hotelu Jan III Sobieski. W 2003 wygrał casting TVP 1 na prowadzenie programu kulinarnego. Tak zaczęła się jego medialna przygoda. Ma na swoim koncie następujące programy: „Kuchnia z Okrasą”, „Smaki czasu z Okrasą”, „Okrasa łamie przepisy” oraz liczne książki kucharskie. Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni, gdzie propaguje kulturę stołu w Polsce i za granicą. Za sztukę kulinarną zdobył wiele nagród i odznaczeń, m. in. Nagrodę Chef de L’Avenir dla najbardziej uzdolnionych młodszych szefów kuchni, Hermes 2007 w kategorii Osobowość Gastronomii, Oskara Kulinarnego w kategorii Osobowość Kulinarna.
Trzeba też wiedzieć, że spotkania Philipiaka wspomagają działania charytatywne. Goście podpisują pamiątki, które później przekazywane są na różnego rodzaju aukcje. Wsparto Pajacyka Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundację Ex Animo działającą na rzecz pacjentów Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka oraz Fundację AKogo?.
Zdrowie – priorytetem spotkań
Firma Philipiak od lat stawia na zdrowy styl życia. W jego definicję wpisuje się zdrowe odżywianie jako podstawę, ale także dbałość o tężyznę fizyczną, wystarczającą ilość snu, radzenie sobie ze stresem. Nie od dziś wiadomo, że nasz jadłospis wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Stąd programy edukacyjne o zdrowym żywieniu i dobrze zaplanowanych zakupach. Philipiak zwraca uwagę konsumentów na sposób przygotowywania dań – gotowanie bez tłuszczu i soli. Często wartościowe produkty tracą swoje właściwości w wyniku złej obróbki. Nie grozi nam to z naczyniami marki Philipiak.
W czasie spotkań edukacyjnych można się dowiedzieć, jak zastąpić mięso w diecie, co to są naturalne substancje słodzące, a przede wszystkim jak schudnąć. Miarą dobrego odchudzania jest efektywność – utrzymanie wymarzonej wagi. Musi to być powolny proces, połączony z wysiłkiem fizycznym, który pobudza metabolizm. Nie obejdzie się też bez zmiany nawyków żywieniowych. Należy wykluczyć podjadanie między posiłkami, ograniczyć w diecie słodycze, słone, tłuste przekąski i pić dużo wody. Przede wszystkim mniej solić. Sól zastąpić ziołowymi przyprawami, takimi jak majeranek, zioła prowansalskie, tymianek, oregano, czosnek, lubczyk, natkę pietruszki. Naukowy dowodzą, że wystarczą dwa tygodnie, by się wyzwolić z przyzwyczajenia. Takie zmiany przyniosą wiele zdrowotnych korzyści.
Gdyby ktoś chciał się poczuć jak bywalcy obiadów czwartkowych Philipiaka, znajdzie iście królewskie przepisy na ich stronie internetowej. Dowiemy się, jak przyrządzić: rosół z grzybów z gotowanymi ziemniakami, barszcz z kurek z pulpetami drobiowymi, śledzia marynowanego w czerwonej cebuli z antonówką, sałatkę z zapieczonym kozim serem z gruszkami, pieczoną kaczkę z jabłkiem w chrupiącej chałce i wiele innych.