Naturalna moc adaptogenów

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę są adaptogeny, trzeba koniecznie przywołać nazwisko rosyjskiego naukowca Łazariewa.

To właśnie Łazariew jako pierwszy wprowadził tę nazwę do powszechnego użytku. Najprościej mówiąc adaptogen to substancja, najczęściej ziołowa, która pomaga organizmowi ludzkiemu radzić sobie ze stresem. W jaki sposób działa adaptogen? W szerokim kontekście – wspiera odporność całego organizmu.

Jeszcze trochę o działaniu adaptogenów

Adaptogeny mają zatem działanie terapeutyczne. Aby osiągnąć ten cel, substancja musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze nie może być toksyczna dla systemu biologicznego. Po drugie adaptogen wzmacnia organizm tak, aby ten mógł radzić sobie z reakcjami na sytuacje stresowe. Po trzecie adaptogen wycisza emocje i jednocześnie wzmacnia nieaktywne funkcje organizmu.

Szczególnie chińskie ziołolecznictwo osiągnęło wiele w zakresie wiedzy dotyczącej adaptogenów. W Chinach od lat tworzone są mieszanki ziołowe wpływające pozytywnie na nadnercza.

Przykłady adaptogenów

Do najbardziej znanych adaptogenów zaliczymy między innymi: ogórecznik, owies, cytryniec chiński, lukrecję, macę, różeniec górski, dzięgiel chiński, traganek, cytrynę, miętę pieprzową, bazylię azjatycką, grzyby maitake, jiaogulan, walerianę, hyzop lekarski itp.

Warto trochę więcej powiedzieć o ogóreczniku i owsie. Ogórecznik wspaniale wspomaga nadnercza. Podkreślmy, że to właśnie nadnercza odpowiedzialne są za określone reakcje organizmu na stres. Natomiast owiec jest łatwo dostępny w sklepach zielarskich. Działa uspokajająco na układ nerwowy, a także poprawia procesy regeneracyjne skóry. Może być stosowany do picia, jak i do kąpieli.

Jakie jeszcze można wymienić adaptogeny? Biorąc pod uwagę kryterium wpływania na układ nerwowy, adaptogenem może być chociażby bukiet ulubionych kwiatów. Taki adaptogen działa kojący przede wszystkim przez zmysł zapachu i wzroku. Zastanów się, jak dzięki apatogenom możesz stworzyć w domowym zaciszu oazę spokoju.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment