Przechowywanie niektórych produktów żywnościowych

Przyprawy i dodatki żywnościowe są w kuchni niezbędne. Potrafią nadać potrawie niezapomniany smak i aromat. Konserwowanie i przechowywanie tego typu składników jest niezwykle ważnym procesem. Co zrobić, by nasze potrawy nie traciły swych walorów?


Sól, inne przyprawy i zioła

Problemem, który bardzo często występuje w kuchni to wilgoć w solniczce. Wówczas sól jest zbrylona i przez to trudniej używać tej przyprawy. Aby uniknąć takiego stanu, wystarczy umieścić w solniczce kilka ziarenek ryżu. W ten sposób uchronimy sól przed stwardnieniem i zbijaniem się w grudki.

Estragon jest popularnym dodatkiem wzbogacającym smak dań. Suchy estragon należy przed użyciem namoczyć w ciepłej wodzie. Wówczas wydobędziemy z zioła pełny aromat.

Pamiętajmy, że najlepsze są świeże zioła. Czy musimy jednak kroić je przed użyciem? O wiele prostszym sposobem jest krojenie ziół prosto do miski.

W domowej kuchni sprawdzi się również przechowywanie czosnku w oleju. Obieramy ząbki czosnku i zalewamy je w całości oliwą z oliwek lub olejem. Również tak aromatyczny olej przyda się do sałatek i przyrządzania mięsa.

A co zrobić, by cukier nie zbijał się w grudki? Wystarczy włożyć do pojemnika z cukrem kilka krakersów. Brązowy cukier zaś przechowujemy w zamrażarce, co zapobiegnie jego twardnieniu.

Orzechy

Orzechy trzeba koniecznie przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. Powinna w nim panować chłodna temperatura. W cieple tłuszcz znajdujący się w orzechach zaczyna jełczeć. Jeżeli chcemy, aby orzechy obierały się łatwiej, wtedy umieśćmy je w ciemnym piekarniku.

Co zrobić z resztkami pieczywa?

Wcale nie musimy pozbywać się czerstwego pieczywa. Można je odświeżyć. Tylko jak? Aby odświeżyć stary chleb, smarujemy go wodą i umieszczamy w folii aluminiowej. Podgrzewamy w piekarniku w średniej temperaturze przez około 10 minut. Dzięki temu czerstwe pieczywo będzie chrupkie.

 

Leave a Comment