Serek mascarpone to ostatnio kulinarny hit. Dodawany jest do ciast i dań obiadowych. Jaka jest jego specyfika?
Cechy fizyczne serka mascarpone
Najczęściej ser mascarpone jest biały. Spotkamy się również z wersją słomkowo-żółtą. Charakteryzuje się kremową i dosyć zwartą strukturą. Słynie ze swoich walorów kulinarnych – ze względu na łatwość rozprowadzania oraz delikatny smak. Zawiera ponad 50% tłuszczu. Dlatego też z wielką ochotą stosowany jest do ciast oraz deserów. Serek mascarpone jest dosyć słodki i cechuje się lekko maślanym, śmietankowym smakiem. Jest on jednak na tyle neutralny, iż sprawdza się również do potraw mięsnych oraz warzywnych.
Trochę wiedzy
Serek mascarpone produkowany jest już od kilku wieków. Szczególnie w rejonach Lodi, Como, Lecco, Abbiategrasso. Domowym sposobem wytwarzany był przede wszystkim zimą. Do tego procesu używano materiałowych worków. Innowacyjne technologie pozwalają współcześnie produkować go o każdej porze.
Warto wiedzieć, że sery produkowane są głównie z mleka. Natomiast bazą serka mascarpone jest śmietana. Profesjonalne linie produkcyjne oddzielają od świeżego mleka śmietanę i gotują ją w temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Jednocześnie dodawane są substancję wywołujące koagulację (najczęściej jest to kwasek cytrynowy). Po krótkim czasie zaczynają oddzielać się grudki, które po chwili łączą się ze sobą tworząc spójny koagulat. Masę wylewa się na płótna i odprowadza serwatkę. Następnie ser mascarpone dojrzewa.
Wartość odżywcza sera mascarpone
W 100g sera mascarpone znajdziemy:
- Wartość energetyczna – 394 kcal,
- Białko – 4,3 g,
- Węglowodany – 4,1 g,
- Tłuszcz – ok. 40 g.