Ale pasztet!

Pasztet. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tego specjału. A jednak! Czy wiesz, że pasztet był już przysmakiem w starożytnym Rzymie? Chociaż za mistrzów w przyrządzaniu pasztetu uznaje się Francuzów, to tradycja przyrządzania potrawy jest równie popularna w Polsce. Poznaj parę ciekawostek o pasztecie.

Krótka historia pasztetu

We wstępie wspomniałam, że pasztetem zajadano się w starożytnym Rzymie. Z tego okresu nie znamy jednak przepisów, więc nie wiemy, jak ten pasztet mógł smakować. Pierwsze, znane przepisy pochodzą z XVI wieku z Francji. Francuscy pasztetnicy rozsławili swoje wyroby również w Polsce. Dzisiaj pasztet kojarzy się przede wszystkim ze Świętami Wielkanocnymi. Nie wyobrażam sobie Wielkanocy bez tego mięsnego smaku.

Co powinno znaleźć się w pasztecie? Podkreślę, że jest to potrawa przede wszystkim mięsna. Można ją wykonać z pieczonego lub gotowanego mięsa. Najczęściej jest to drób, podroby lub wieprzowina. Do mieszanki mięsnej dodaje się ulubione przyprawy: sól, pieprz, gałkę muszkatołową itp. Pasztet można upiec w cieście lub bez ciasta. Stanowi wspaniałą przystawkę lub może stanowić danie obiadowe.

Mój ulubiony przepis

Składniki:

  • kilogram piersi z kurczaka
  • 30 dkg wątróbki (dowolny rodzaj)
  • pół kilo szynki
  • 4 udka
  • ulubione przyprawy
  • masło
  • bułka tarta
  • włoszczyzna

Jak przyrządzić?

Mięso gotujemy w bulionie z warzyw (później na tym wywarze można ugotować jakąś zupę). Następnie przepuszczamy mięso przez maszynkę do mielenia. Dodajemy również ugotowaną marchewkę i pietruszkę z bulionu. Całość dokładnie mieszamy i dodajemy ulubione przyprawy. Formę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Następnie umieszczamy w formie masę mięsną. Pieczemy w ok. 160 stopniach Celsjusza przez 1,5 godziny.

Pasztet w konserwie

Nie zawsze jednak mam czas i ochotę na pieczenie pasztetu (powyższy przepis zarezerwowany jest przede wszystkim na Święta Wielkanocne). Co zrobić, kiedy zechce nam się tego mięsnego specjału? Kupujemy oczywiście pasztet w konserwie. Polecam Drosed – ze względu na bogate walory smakowe i jakość składników.

Leave a Comment