Arkana akupunktury

Chociaż znana od bardzo dawna, akupunktura nadal budzi kontrowersje. Niedowierzamy, że cały ten proces może przynieść jakieś rezultaty zdrowotne. Nie bądźmy jednak takimi sceptykami. Akupunkturę uznała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podając listę chorób, na które pomaga nakłuwanie igłami. Ponadto, jeżeli cierpisz na przewlekły ból, NFZ zrefunduje serię 10 zabiegów. Skierowanie dostaniesz od lekarza rodzinnego.

Przykładami takich schorzeń są: przewlekłe przeziębienia, zapalenia zatok, katar sienny, alergie oraz astma. Akupunktura pomaga przy leczeniu zespołu jelita drażliwego, zaparć, otyłości, choroby wrzodowej. Kuracja igłami pomocna jest na bóle mięśniowe, zatok, zębów, kręgosłupa. Ponadto łagodzi nerwobóle. W jakich dziedzinach z powodzeniem stosuje się jeszcze nakłuwanie igłami? Zaleca się je często przy walce z nałogami.

Jak działa akupunktura?

Akupunktura zakłada istnienie kanałów energetycznych w ludzkim ciele. Jeśli przepływ energii jest zablokowany, wówczas pojawiają się problemy zdrowotne. Zadaniem nakłuwania igłami jest uwolnienie energii i odżywienie wszystkich komórek organizmu. Badanie pokazują, że nakłucie wywołuje w mózgu pewną reakcję. Następnie mózg przekazuje informację dalej, do narządów i tkanek. Zanim przystąpimy do zabiegu, potrzebna jest oczywiście fachowa diagnoza. Specjalista przeprowadza z nami wywiad, bada język, puls, dotyk, dokonuje oględzin twarzy. Następnie wybierany jest tak zwany zestaw punktów akupunkturowych. Pacjent nakłuwany jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Głębokość wprowadzenia igły uzależniona jest od konieczności stymulacji punktu.

Przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą poddać się zabiegowi akupunktury. Nie zaleca się nakłuwania igieł przy zaburzeniach krzepnięcia krwi. Ponadto nie nakłuwa się miejsc, gdzie występuje stan zapalny skóry. Zabiegu nie wykonuje się u osób z wszczepionymi rozrusznikami, u kobiet w ciąży i karmiących.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

 

Leave a Comment