Arnika górska – przyjaciółka kobiet

Arnika górska znana jest nam stosunkowo od niedawna… to znaczy od średniowiecza. Dlaczego tak piszę? Większość zdrowotnych właściwości roślin znamy już od średniowiecza. Po raz pierwszy o arnice górskiej wspomniała święta Hildegarda z Bingen w XII wieku. Należała do jednych z najwybitniejszych umysłów średniowiecza. Badając arnikę górską współcześni badacze odkryli skąd bierze się jej prozdrowotne działanie. Dlaczego arnika górska to roślina idealna dla kobiet?

Wyjątkowe właściwości zawarte w arnice górskiej

W medycynie ludowej arnika górska zasłynęła jako lek łagodzący wszelkie bólowe dolegliwości. Bardzo często okłady z ziela stosowano w leczeniu rozmaitych urazów. Od stłuczeń po bóle zwyrodnieniowe czy mięśniowe. Udowodniono, że arnika wspaniale nadaje się do dezynfekcji wokół ran i innych uszkodzeń skóry. Ponadto zmniejsza obrzęki, wybroczyny podskórne i uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych. Arnika górska swoje właściwości zawdzięcza substancjom aktywnym. Przez długi czas uważano, że główne substancje aktywne w arnice górskiej to flawonoidy (słynące z działania antyoksydacyjnego) i awonoidy (poprawiające krążenie i rozluźniające mięśnie). Najnowsze badania pokazały jednak coś innego. W arnice górskiej znaleźć można laktony seskwiterpenowe posiadające silne właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne oraz grzybobójcze. Ich działanie polega na przyspieszaniu wchłaniania się wybroczyn, wzmacnianiu ścianek naczyń krwionośnych, zapobieganiu tworzenia się skrzepów żylnych. Kolejnym składnikiem w roślinie jest olejek eteryczny działający antyseptycznie (niszczy szkodliwe drobnoustroje na skórze i błonach śluzowych).

Kobiety i arnika górska

Przedstawicielki płci pięknej powinny z wielu przyczyn stosować arnikę górską. Ze względu na swoje działanie roślina wzmacnia od wewnątrz skórę, nadając jej elastyczność i młody wygląd. Substancje czynne przenikają przez naskórek do głębszych warstw skóry. Kremy z arniką górską zalecane są paniom z kruchymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi. Arnika obkurcza naczynka i je wzmacnia. Ponadto kremy z arniką sprawdzają się także przy cerze tłustej oraz trądzikowej.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment