Cała prawda o dziczyźnie

Dziczyzna to trochę zapomniane mięso w Polsce. Istnieje w nas pewna obawa dotycząca spożywania tego specjału. Z jakich względów tak się dzieje? Wobec dziczyzny jesteśmy trochę nieufni, ponieważ boimy się, że spożywając mięso z dzika lub sarny możemy się czymś zarazić. Jak jest w rzeczywistości i czy dziczyzna oprócz walorów smakowych ma jakieś właściwości zdrowotne?

Dziczyzna jest zdrowa

Dziczyzna to mięso zdrowe. W porównaniu z mięsem hodowlanym zawiera mniejszą ilość tłuszczów nienasyconych i wielonienasyconych. Ponadto dziczyzna bogata jest w następujące witaminy: z grypy B – B2, B5 oraz B6. W tym mięsie znaleźć można również bogactwo magnezu, fosforu oraz wapnia. Warto podkreślić, że dziczyzna wolna jest od antybiotyków (zwierzęta hodowlane karmione są zazwyczaj sztuczną karmą), a mięso zwierząt łownych nie wywołuje uczuleń. Istnieje pewne ryzyko, a mianowicie – jedząc dziczyznę można zarazić się włośnicą, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Aby uniknąć tego ryzyka, spożywajmy dziczyznę tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Dziczyzna… czyli właściwie jakie to mięso?

Najczęściej spożywane jest następujące mięso:

Bażant

Bażant łowny znany jest z prowadzenia poligamicznego trybu życia.

Dzik

Mięso aromatyczne, soczyste i jędrne.

Jeleń

Mięso z jelenia znane jest z posiadania niewielkiej ilości tłuszczu, konsystencję zaś cechuje zwartość i jędrność.

Perliczka

Perliczki nazywane są również kurami afrykańskimi lub gwinejskimi.

Przepiórka

Nieduży i płochliwy ptak. Potrafi biegać i latać. Oprócz delikatnego w smaku mięsa, na uwagę zasługuje wyborna jajecznica z jajek przepiórczych.

Sarna

To przede wszystkim chude i niskokaloryczne mięso.

Zając

Mięso nieco ostre w smaku.

Leave a Comment