Jakość i świeżość jajek ma istotny wpływ na smak potraw. Dowiedz się, jak wygląda obróbka cieplna jajek oraz w jaki sposób prawidłowo ocenić świeżość produktu kurzego.
Obróbka cieplna
Czas gotowania jajka zależy od jego wielkości. Przeciętne jajko na twardo gotuje się około 10 minut. Dłuższe gotowanie sprawi, że żółtko jajka ściemnieje. Tak zwane jajko mollet (czyli półmiękkie żółtko i ścięte jajko) gotuje się przez około 5 minut, jajko na miękko zaś 3 minuty. Podane czasy należy liczyć od momentu włożenia jajka do gotującej się wody. Największe trudności występują zwykle z prawidłowym ugotowaniem jajka na miękko, które powinno mieć ścięte białko i płynne żółtko.
Jajek wyjętych prosto z lodówki nie należy wkładać bezpośrednio do wrzątku, gdyż popęka im skorupka. Trzeba je wcześniej ogrzać w ciepłej wodzie. Jeżeli mimo wszystko obawiamy się pęknięcia skorupki i wypłynięcia białka, wodę do gotowania solimy – jeśli nawet skorupka pęknie, jajko nie wypłynie. Pękaniu jajek zapobiega dodatkowo przekłucie skorupki na czubku jajka igłą. Trzeba to zrobić zdecydowanym ruchem lub posłużyć się specjalistycznym przyrządem.
Jaja przeznaczone do ugotowania w koszulkach muszą być świeże. Na krótko przed ugotowaniem należy je wyjąć z lodówki, a następnie wbić do filiżanek. Zagotować wodę z octem (2-3 łyżki octu na litr wody), zmniejszy ogień, aby tylko mrugała, ale nie wrzała. Wlewać jajka do wody i tak operować 2 łyżkami, by białko zakryło ze wszystkich stron żółtko. Jajko należy potrzymać w wodzie przez około 3-4 minuty. W żadnym wypadku nie gotować! Następnie wyjąć delikatnie łyżką cedzakową i włożyć do ciepłej, lekko osolonej wody. Kładziemy ugotowane jajka na desce i odcinamy wystające kawałki białka.
Jajko sadzone – aby żółtko było na wierzchu lekko ścięte, należy pod koniec smażenia przykryć patelnię pokrywką. Smażenie ułatwia specjalna patelnia z dołkami.
Test świeżości jajek
Aby ocenić świeżość jajek, należy wykonać prosty test. Należy nalać do przezroczystej miski zimnej wody i włożyć do niej jajko. Jajko świeże opada na dno, jajko tygodniowe układa się skosem (do góry ma uniesiony tępy koniec), natomiast jajko dwutygodniowe układa się pionowo na ostrym końcu.
W lodówce można przechowywać jajka do około 4 tygodni, w temperaturze pokojowej – tylko tydzień. W żadnym razie nie wolno ich dodatkowo myć.