Stały bywalec każdej lodówki. Nadaje się idealnie na kanapki oraz do wyrobu ciast. Można go spożywać zarówno na słodko, jak i słono. Biały ser posiada wiele właściwości odżywczych i smakowych. Przekonaj się, co kryje twaróg.
Rodzaje białego sera
Ser twarogowy wytwarzany jest z mleka. Charakteryzuje się białą barwą oraz kremową lub grudkowatą konsystencją. Według przyjętej klasyfikacji zaliczany jest do serów świeżych. Ciekawostką jest, że za rodzaj konsystencji odpowiada przede wszystkim ilość zawartego w produkcie tłuszczu. Proces wytwarzania białego sera polega na skwaszeniu mleka. Następnie twaróg podgrzewa się, studzi i odcedza. W sklepach mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje serów:
- Tłusty,
- Półtłusty,
- Chudy.
Osoby, które mają nadwyżkę cholesterolu powinny zrezygnować z produktu tłustego. Najbardziej optymalny wybór to ser półtłusty i chudy. Serki chude są mniej kaloryczne i lekkostrawne.
Dobry twaróg to taki, który nie posiada sztucznych barwników i dodatków. Sery trzeba kupować w sprawdzonych miejscach. Na etykiecie należy znaleźć znak weterynaryjny.
Właściwości odżywcze sera twarogowego
Biały ser to bogactwo wielu składników odżywczych i mineralnych. Znajdziemy w nim między innymi wapń, fosfor, cynk, sód, magnez, potas i jod. Oprócz wspomnianej powyżej witaminy D, w serze twarogowym znajdują się witaminy: B1, B2, PP, A, a także E. W serze półtłustym i tłustym są obecne tłuszcze, których zadaniem jest rozpuszczanie obecnych w nim witamin.