Co trzeba wiedzieć o kolagenie?

Czy wiesz, że kolagen jest jednym z czołowych budulców organizmu? Odpowiada między innymi za gęstość, jędrność oraz elastyczność skóry. Dzięki jego obecności komórki mogą cały czas odnawiać się. Niestety w miarę upływu czasu kolagenu ubywa.

Białko młodości

Kolagen nazywany jest także białkiem młodości. To naturalna substancja występująca w organizmie człowieka. Podkreślmy – to jeden z głównych składników tkanki łącznej. Głównym zadaniem kolagenu jest łączenie ze sobą komórek. Buduje większość narządów, a przede wszystkim odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie skóry, kości, zębów, chrząstek, a także naczyń krwionośnych. Najważniejszą cechą charakterystyczną kolagenu jest elastyczność. Przez to jest składnikiem niezwykle wytrzymałym, chroniącym narządy wewnętrzne. Odgrywa również rolę w układzie odpornościowym. Zapobiega atakom drobnoustrojów, toksyn i komórek rakowych. Dzięki odpowiedniej zawartości kolagenu skóra jest odżywiona i nawilżona. Kolagen ma zatem ogromny wpływ na wygląd skóry.

Z czasem…

Im jesteśmy starsi, tym ubywa nam kolagenu. Organizm młodej osoby sam wytwarza kolagen. Z wiekiem organizm traci zdolność do odnawiania włókien kolagenowych. Objawami niskiej zawartości kolagenu jest cellulit, zmarszczki, rozstępy, wysuszona i niejędrna skóra. Mało kolagenu oznacza także osłabienie włosów i paznokci.

Jak dostarczyć sobie kolagenu?

Możemy stosować kosmetyki, w których składzie znajduje się kolagen. Ponadto kolagen obecny jest w niektórych produktach spożywczych, na przykład w galaretkach. Niektóre panie z głębokimi zmarszczkami stosują zastrzyki wypełniające z kolagenem. Ta metoda wymaga jednak konsultacji z lekarzem.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment