Co zrobić, aby nasza wątroba była zdrowa?

Wątroba to gruczoł wchodzący w skład układu pokarmowego. Stanowi nasz największy organ. Może ważyć nawet dwa kilogramy. Umiejscowiona jest pod przeponą, częściowo wchodzi do górnego nadbrzusza. Zbudowana jest z czterech płatów: prawego, lewego, czworobocznego i ogoniastego. Pokrywa ją otrzewna. Sam miąższ otacza błona nazywana torebką wątrobową.

demotywator

Źródło: demotywatory.pl

Funkcje wątroby

Wątroba pełni różnorakie funkcje. Do najważniejszych zaliczymy:

  • Wytwarzanie żółci – żółć pomaga w trawieniu tłuszczów.
  • Gospodarka węglowodanami – wytwarza, magazynuje i przetwarza glukozę. To właśnie ten narząd zapewnia podstawowy materiał energetyczny.
  • Gospodarka tłuszczowa – jednym z głównych zadań wątroby jest przetwarzanie białka i węglowodanów w tłuszcze. Narząd rozkłada również lipidy do formy tłuszczowej.
  • Gospodarka białkowa – wątroba odpowiada za wytwarzanie białek, które są składnikiem osocza.
  • Odtruwanie – neutralizuje działanie trucizn oraz toksyn, do których można zaliczyć między innymi alkohol.
  • Magazynowanie witamin i składników mineralnych.
  • Przemiana hemu.
  • Przemiana pokarmów w składniki odżywcze.

Czego potrzebuje Twoja wątroba?

Ludzka wątroba posiada właściwości samoregenerujące się. Jeśli chodzi o własności innych organów ludzkich – narząd ten jest prawdziwym pracusiem. Tak, jak powyżej zaznaczono – bierze udział w wielu procesach biologicznych. Bez wątroby nie bylibyśmy w stanie żyć.

Warto pamiętać o tym, że przeciążona wątroba nie potrafi sama się zregenerować. Potrzebuje preparatów wspomagających, do których można zaliczyć między innymi Hepatil. Lek wspomaga pracę wątroby oraz efektywnie przyczynia się do właściwego metabolizmu tłuszczów. Składnikiem aktywnym jest cholina, która usprawnia pracę tego największego ludzkiego organu.

Aby wątroba „czuła się” znakomicie, zadbajmy o prawidłową, lekką dietę. Należy unikać smażonych i ciężkostrawnych potraw. Wątroba nie toleruje alkoholu oraz innych używek. Dlatego też zrezygnujmy z mocnych trunków. Dodatkowo wątroba lubi wodę. Odpowiednie nawilżenie organizmu to podstawa przy procesie wypłukiwania toksyn. Z codziennego menu trzeba wyeliminować czerwone mięso, grzyby, mleko, sery, słodycze oraz mocną kawę.

warzywa

Oczyszczanie wspomoże świeżo wyciśnięty sok z grejpfruta, żurawina oraz ziołolecznictwo (np. herbatki z ostropestu plamistego, dziurawca oraz korzenia karczocha).

Leave a Comment