Aby szpinakowe potrawy zachwycały swym smakiem, muszą być odpowiednio przyrządzone i doprawione. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, co zrobić, żeby każdy przeciwnik szpinaku pokochał jego walory.
Do niedawna sama nie tolerowałam szpinaku. Zraziłam się wtedy, gdy przeszłam na dietę, która zupełnie zabraniała przypraw. Ostatecznie – „cud” dieta skończyła się efektem jo-jo, a do tej pory nielubiany szpinak wrócił do łask.
Wartości lecznicze szpinaku
Szpinak może poszczycić się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Badania potwierdzają, iż liście szpinaku wykazują działanie przeciwnowotworowe i jednocześnie chronią przed miażdżycą. Tajemnica tkwi w bogactwie beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny. Są to znane przeciwutleniacze. Ponadto szpinak polecany jest osobom z problemami na tle nerwowym. Jest on bowiem źródłem magnezu, a magnez posiada dobroczynny wpływ na działanie układu nerwowego, co skutkuje obniżeniem poziomu stres.
Warto wiedzieć, że liście szpinaku zawierają bardzo dużo potasu. Ten składnik ma potwierdzone działanie obniżające ciśnienie.
Ze szpinakiem wiąże się pewna ciekawostka. Niegdyś wierzono, iż roślina posiada ogromną zawartość żelaza. Doszło jednak do pomyłki związanej z nieprawidłowym postawieniem przecinka. O tym błędnym przekonaniu świadczy chociażby bajka o Popeyu, w której główny bohater otrzymywał więcej siły po zjedzeniu szpinaku. Dzisiaj wiemy, że roślina bogata jest w żelazo, ale nie w takiej ilości, o jakiej kiedyś myślano.
Wzbogacamy smak szpinaku
Obowiązkowym dodatkiem do szpinaku jest oczywiście czosnek. Dodatkowo smak można wzbogacić przez dodanie pestek słonecznika, gałki muszkatołowej, ziół (ze szpinakiem wspaniale komponuje się lubczyk i tymianek), a także… ser pleśniowy.