Elektrolecznictwo zdobywa coraz większą popularność. Szczególnie sprawdza się przyleczeniu przewlekłego bólu.
Leczenie bólu prądem
Przy leczeniu bólu prądem stosuje się najczęściej stymulację metodą Zenni. Jej istotą jest wykorzystywanie prądów Bernarda, czyli niezbyt intensywnych impulsów elektrycznych emitowanych przez specjalistyczny i certyfikowany aparat. Sprzęt ten pozwala się odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu dostosowuje się rodzaj i intensywność impulsów do typu terapii. Aparat emitujący elektryczne bodźce pozwala pozbyć się problemów związanych z tarczycą (szczególnie, jeśli chodzi o chorobę Gravesa-Basedowa), porażeniem mózgowym lub objawami depresji.
Inne rodzaje prądów stosowanych w elektrolecznictwie:
- Prąd Tens
Łagodzi ból różnego pochodzenia, np. Przewlekłe bóle mięśni lub bóle menstruacyjne. Stymulacja sprawdza się przy zwyrodnieniu stawówa, a także przy bólach fantomowych występujących po amputacjach.
- Prąd Kotza
Stosuje się głównie do stymulacji ruchowej. Prąd może spowodować przyrost siły w stymulowanym mięśniu. Bodźce Kotza eliminują kontuzje mięśniowe sportowców.
- Prądy Interferencyjne
Działają przede wszystkim przeciwbólowo. Pobudzają do skurczu mięśnie szkieletowe. Bodźce poprawiają krążenie i odżywiają tkanki.
- Prądy diadynamiczne
Są to prądy o małej częstotliwości. Charakteryzują się szeregiem działań leczniczych, np. Zmniejszają napięcie mięśniowe, łagodzą ból oraz przekrwienie tkanek.
- Elektrostymulacja
To zabieg polegający na wywołaniu kontrolowanego skurczu mięśni. Elektrostymulacja pomaga przy zanikach mięśniowych, chorobach neurologicznych itp.
- Tonoliza
Zabieg przywraca fizjologiczną równowagę pobudzenia włókien mięśniowych. Wskazania do zabiegu to: stany po udarach i urazach mózgu, porażenie mózgowe, kręcz karku pochodzenia czynnościowego.