Czysta przyjemność ze sprzątania

Okres przedświąteczny kojarzy się ze wzmożoną dbałością o porządek w naszych domach. Niekiedy może to stanowić pewne wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli nie sprzątaliśmy regularnie. Jak dobrze wiemy, trudno jest pogodzić nieskazitelnie czysty dom z pracą zawodową, opieką nad dziećmi, zakupami i pysznymi obiadkami. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które ułatwią nam sprzątanie.

Przygotowanie planu ułatwi życie

Kiedy zabieramy się za wszystko w ciągu jednego dnia, może nas to przytłoczyć, a nawet przerosnąć. Dobrym pomysłem jest podzielenie „wielkiego sprzątania” na kilka etapów. Na przyszłość warto wpisać do codzienniego lub cotygodniowego grafiku stałe obowiązki względem danych pomieszczeń. Kurz, brud, a zwłaszcza śmieci lubią gromadzić się niepostrzeżenie. Jeśli każdego dnia poświęcimy dosłownie kilkanaście minut na walkę z nimi, będziemy panami sytuacji. Dobre jest użycie budzika, który wyznaczy nam czas sprzątania. Ustalamy listę, co trzeba zrobić i każdego dnia wypełniamy jeden – dwa jej punkty. Najczęściej należy ścierać blaty stołów i szafek kuchennych. Codziennie wieczorem warto przeczyścić zlew i zamieść podłogę w kuchni i przedpokoju. Można w tym celu użyć odkurzacza. Raz w tygodniu zaplanować większe sprzątanie, uwzględniając łazienkę czy toaletę. Umycie luster, podłóg i odkurzanie przyniesie efekt czystego domu. Zadania dopełni zmiana ręczników, ścierek i raz na jakiś czas pościeli. Przynajmniej raz w miesiącu należy wyczyść mikrofalówkę lub piekarnik, a także okap kuchenny, kratki wentylacyjne i koniecznie wiadro na śmieci oraz okolice śmietnika. Jeśli te obowiązki wejdą Ci w nawyk, świątczne sprzątanie już nigdy cię nie zaskoczy.

Ważne porządki sezonowe

Raz na kilka miesięcy należy pomyśleć o sprzątaniu w spiżarni lub szafkach kuchennych. Dzięki temu unikniemy przetrzymywania produktów przeterminowanych lub zepsutych. Kurz i brud osadza się także na firankach, zasłonach, kapach, kocach, dlatego warto je przeprać. Podobnie jest z chodnikami i dywanami – wymagają cyklicznego trzepania. Domowej czystości dodadzą umyte okna i drzwi. Szafki z ubraniami też wymagają przejrzenia.

Czysta lodówka

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest lodówka. W ciągu dnia otwieramy ją kilkanaście lub kilkadziesiąt razy – dokładając lub wyjmując różne produkty. Przy dużej rodzinie ciężko jest zachować porządek i kontrolować jakość żywności. Jednak czystość w lodówce to podstawa. Jeśli się o nią nie dba, może wydzielać się z niej bardzo nieprzyjemny zapach, który przenosi się na jedzenie. Raz w miesiącu należy przetrzeć wnętrze lodówki, wymyć jej półki, przejrzeć termin ważności żywności. Warto kupić plastikowe pudełka, w których będziemy zamykać produkty o intensywnym zapachu. By uniknąć szkodliwej pleśni, można wykorzystać specjalną matę do wykładania pojemnika na owce i warzywa. Na rynku dostępny jest też pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów do lodówek lub można wykonać go samemu. Wystarczy nasypać ziarna kawy lub opakowanie sody oczyszczonej do małej miseczki i umieścić na jednej z półek lodówki. 

W rodzinie siła

Ważnym jest, by uświadomić sobie i rodzinie, że jedna osoba nie jest odpowiedzialna za bałagan w domu. O wiele łatwiej utrzymać porządek, jeśli zaangażujemy wszystkich członków rodziny. Od samego początku należy podzielić obowiązki z partnerem. Nie wolno zwalniać od obowiązków dzieci. Od małego powinny się uczyć odkładania rzeczy na miejsce, zbierania zabawek po całym dniu. Z biegiem lat lista prac domowych może się wydłużać. Każdy domownik powinien dbać o porządek wokół siebie. 

Ekologia przy sprzątaniu

Dzisiejszy rynek oferuje wiele ekologicznych środków czystości. Mają one mniej alergenów i substancji chemicznych. Trzeba się przygotować na to, że są droższe od tradycyjnych. Warto więc używać do sprzątania naturalnych środków spożywczych – soli, octu, soku z cytryny. Woda z octem doskonale wyczyści wnętrze mikrofalówki, lodówki, płytki, wannę i umywalkę. Niektórzy myją nią też okna, bo po wypolerowaniu pięknie lśnią. Zabrudzony marmur świetnie czyści się wodą utlenioną z dodatkiem soli. Sól doskonale nada się także do czyszcznia zatłuszczonej kratki gazowej. Nieprzyjmnie pachnąca deska do krojenia powinna być przetarta raz na jakiś czas sokiem z cytryny. Sięgając po naturalne produkty uzyskasz świetne efekty, jednocześnie dbając o środowisko. Pamiętaj też, że częste wietrzenie domu wpływa na dobre samopoczucie i uczucie świeżości.

Urządzenia ułatwiające sprzątanie

Nowoczesne technologie od lat ułatwiają nam życie. Jeśli liczy się dla nas efekt, przy jak najmniejszm zanieczyszczeniu środowiska, należy rozważyć zakup urządzeń wykorzystujących parę wodną. Takie sprzątanie nie wymaga użycia żadych detergentów. Gorąca para wodna skutecznie usuwa cząstki każdego brudu. Myjki parowe doskonale sprawdzą się na wielu powierzchniach, zwłaszcza szkle i ceramice. Takie sprzątanie jest szybkie i w pełni ekologiczne. Do utrzymania czystości dywanów, elementów tapicerki, a nawet podłóg można wykorzystać odkurzacze piorące.

Zdjęcia: https://pixabay.com/pl/

Leave a Comment