Dieta a nastrój

Zima może być naprawdę depresyjną porą roku. Nie bójmy się jednak ponurych dni. Niektóre produkty spożywcze mogą poprawić nastrój o 180 stopni. Warto podkreślić, że jedzenie ma bardzo duży wpływ na to, jak się czujemy i jak wyglądamy.

 

Jedzenie może odpowiadać na przykład za to, czy czujemy się zrelaksowani i pozytywnie nastawieni do życia. Z każdym kęsem dostarczamy organizmowi odżywczych składników. Mają one konkretne działanie. Jedne relaksują, inne pobudzają. Możemy zatem tak sterować codzienną dietą, aby osiągnąć pożądany efekt.

Zdrowe węglowodany

Węglowodany to inaczej cukry. Aby zachować szczupłą sylwetkę, staramy się ograniczać cukry. Nie zapominajmy jednak o tym, że węglowodany dbają o nasze dobre samopoczucie. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybierać węglowodany złożone (słodycze stanowią węglowodany proste).

Dobre tłuszcze

Dietę trzeba wzbogacić wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3. Tłuszcze tego typu korzystnie oddziałują na układ krążenia. Z odpowiedniej ilości kwasów omega-3 będzie cieszył się także mózg. Jeżeli w organizmie jest niedobór omega-3, wówczas istnieje szansa wystąpienia depresji. Pamiętajmy, że najlepszym źródłem kwasów wielonienasyconych są owoce morza, tłuste ryby morskie (na przykład makrela, łosoś, sardynka i śledź). Występują również w produktach pochodzenia roślinnego – orzechy włoskie, nasiona lnu i rzepaku.

Witaminy i minerały

Aby zachować dobry nastrój, musimy dostarczyć organizmowi witamin i minerałów. Postawmy na selen. Jego brak wpływa na pogorszenie nastroju. W większych dawkach selen obecny jest w orzechach brazylijskich, rybach oraz owocach morza. Pomocny będzie także magnez. Niedobór magnezu powoduje nadpobudliwość nerwową, podatność na stres, ogólne zmęczenie. Magnez znajdziemy w roślinach strączkowych, orzechach, roślinach oleistych, a także w bananach i migdałach. Kwas foliowy (inaczej witamina B9). Odpowiednia dawka zmniejsza ryzyko depresji. Kwas foliowy obecny jest w zielonych warzywach, owocach cytrusowych, jajach i mięsie.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com.

Leave a Comment