Ból gardła podczas przeziębienia potrafi być źródłem prawdziwego dyskomfortu. Nie wszyscy wiedzą, że aż 90 procent przypadków to infekcja wirusowa. Zapalenie gardła to inaczej stan zapalny błony śluzowej oraz migdałków podniebiennych. W jaki sposób skutecznie wyleczyć infekcję?
Ból gardła – pierwsza linia obrony
Wirusy atakują gardło najczęściej jesienią oraz zimą. Dzieje się tak, gdyż w gardle dochodzi do styku powietrza pochodzącego z układu oddechowego z płynami charakterystycznymi dla przewodu pokarmowego. W związku z tym gardło jest cały czas narażone na działanie czynników patogenicznych. Warto wiedzieć, że błona narządu wyścielona jest przez śluz. Znajdują się tam także rzęski. To właśnie te dwie wartości w układzie biologicznym stanowią pierwszą barierę w obronie przed drobnoustrojami. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy do wnętrza gardła trafia czynnik chorobotwórczy, natychmiast zostaje oblepiony śluzem. Za pomocą pokasływania jest następnie wydalany z organizmu ludzkiego. Gdy atak drobnoustrojów jest silny, wtedy dochodzi do wzmożonej reakcji ze strony układu odpornościowego. To właśnie na tym etapie pojawia się ból oraz zaczerwienienie. W ten sposób gardło walczy, by zarazki nie dostały się wgłąb ciała.
Do typowych, wirusowych objawów zapalenia gardła zaliczymy: zaczerwienienie tylnej strony gardła oraz podniebienia, migdałki stają się przekrwione i rozpulchnione. Zapaleniu gardła towarzyszy najczęściej katar, chrypa oraz suchy kaszel.
Jak leczyć zapalenie gardła?
Najczęściej kupujemy w aptece tabletki do ssania. Zbyt duży wybór może wprowadzić lekką dezorientację. Dlatego też warto zerknąć na skład. Jaki preparat zadziała ekspresowo na gardło? Według najnowszych badań naukowych niezmiernie skuteczne oddziaływanie na stan zapalny gardła daje połączenie trzech składników:
- Lidokaina – znieczula i łagodzi ból.
- Amylometakrezol – odznacza się działaniem antyseptycznym.
- Alkohol 2,4 dichlorobenzylowy – również posiada właściwości antyseptyczne.
Jednocześnie takie połączenie zwalcza dodatkowo przyczyny samej infekcji. Przykładem takiego preparatu jest Inovox Express.
Domowe sposoby na ból gardła
Oprócz preparatów do ssania dostępnych w każdej aptece, można wypróbować sposoby domowe. Na samym wstępie można zastosować płukankę. Wykorzystujemy zioła, które charakteryzują się działaniem przeciwbakteryjnym (np. Szałwia) lub roztwór przygotowany z 1 szklanki wody i łyżeczki soli kuchennej. Po drugie – napary. Napar sporządzamy z jednej łyżeczki ziela zalanego szklanką wody. Płyn pijemy małymi łyczkami. Ból gardła mogą łagodzić okłady, na przykład okład z 2 ugotowanych w łupinkach ziemniaków. Ziemniaki należy zgnieść i obłożyć gardło. Całość przykryć ręcznikiem. Przy zapaleniu gardła trzeba zadbać o właściwy poziom nawilżenia śluzówki. Sprawdzą się herbatki z dodatkiem naturalnego soku z malin.