Do czego może doprowadzić niedobór magnezu?

Bez odpowiedniego poziomu magnezu w ludzkim ciele nie da się normalnie funkcjonować. Magnez jest pierwiastkiem, który posiada istotny wpływ na wiele procesów, jakie codziennie zachodzą w ludzkim organizmie. Permanentny niedobór magnezu może prowadzić do wielu groźnych sytuacji. Ile magnezu potrzebuje organizm człowieka i dlaczego ten pierwiastek jest tak potrzebny dla zdrowia i dobrego samopoczucia?

Należy podkreślić, że organizm człowieka potrzebuje około 24 g magnezu, by pracować efektywnie. Gdzie przechowywany jest magnez? Pierwiastek magazynowany jest przede wszystkim w mięśniach, tkankach miękkich oraz kościach.

Dobroczynne działanie magnezu

Magnez działa głównie na układ nerwowy. Ponadto reguluje funkcjonowanie tarczycy. Dla pań jest również dobra wiadomość. Magnez pozwala złagodzić nieprzyjemne symptomy PMS. Magnez zalecany jest osobom pracującym zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Pozwala dłużej skoncentrować się na zadaniu do wykonania. Uspokaja i jednocześnie przeciwdziała niedotlenieniu i niedokrwieniu serca. Ponadto wspomaga prawidłową budowę kości i przeciwdziała zakrzepom w naczyniach krwionośnych.

Jakie są przyczyny niedoboru magnezu?

Najczęściej poziom magnezu obniża się, jeśli prowadzimy nieprawidłowy tryb życia. Przez to dostarczamy organizmowi mniej produktów bogatych w ten cenny pierwiastek. Istnieje grupa używek, które dodatkowo sprawiają, że magnez jest „wypłukiwany” z organizmu. Zaliczymy do nich: kawę, papierosy, czarną herbatę itp. Przyczyny niezwiązane z dietą to chociażby choroby neurologiczne, długotrwały stres prowadzący do skrajnego wycieńczenia organizmu, choroby ogólnoustrojowe, przewlekłe biegunki, nadmierne stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych.

Co powinno zwrócić twoją uwagę?

Objawy niedoboru magnezu są bardzo charakterystyczne i związane są głównie z nadpobudliwością nerwową, wahaniami nastroju, napadami niepokoju. Bardzo często pojawiają się skurcze i trudności w oddychaniu, bóle kręgosłupa, problemy z koncentracją, uczucie ciągłego zmęczenia, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Organizm z niedoborem magnezu często zapada na infekcje, ponieważ zaczyna występować niestabilność funkcjonowania układu immunologicznego.

Niedobory magnezu należy koniecznie uzupełnić. Po pierwsze wzbogaćmy dietę o stosowanie produktów zawierających magnez (przykładem takich produktów spożywczych są: banany, orzechy, awokado, kasza gryczana, jarmuż, soczewica). Po drugie możemy korzystać z suplementów diety.

Leave a Comment