Dziecko i alergia

Rodzice alergików mają prawdziwy orzech do zgryzienia. Warto wiedzieć, że tendencja do wystąpienia alergii bywa niestety dziedziczna. Pocieszeniem jest, że nie zawsze dziecko alergików dotykają kłopoty uczuleniowe. Jeśli masz alergię na pomidory, Twoje dziecko nie musi odziedziczyć akurat tej skazy.

Co wywołuje reakcje uczuleniowe?

U dziecka reakcja uczuleniowa może być wywołana przez kontakt z różnymi substancjami. Do typowych substancji zaliczymy alergeny wziewne, do których zaliczymy między innymi roztocza. Nie da się żyć w zupełnej izolacji od tych czynników. Mikroskopijne alergeny żyją w środowisku człowieka i żywią się złuszczonym naskórkiem. Kumulują się w materacach, zasłonach – należy podkreślić, że alergeny tego typu są głównym składnikiem kurzu. Alergie typu wziewnego wywołane są także przez pyłki wydzielane przez drzewa oraz trawy. Bardzo często pojawia się także uczulenie na pleśń, która lubi bytować w wilgotnych miejscach.

Kolejny rodzaj czynników uczulających to alergeny pokarmowe. Najczęściej dziecko uczulone jest na mleko krowie, nabiał, jaja, orzechy itp. Dobrą wiadomością jest, iż z takich alergii dziecko najczęściej wyrasta.

Reakcje alergiczne mogą pojawić się także po użądleniu owada. Pojawia się wówczas obrzęk, zaczerwienienie oraz swędzenie skóry.

Jak rozpoznać reakcję uczuleniową u dziecka?

Objawy alergii mogą się uaktywniać tylko czasem lub doskwierają przez cały rok. Alergeny wziewne powodują najczęściej nieżyt nosa, łzawienie, kichanie, katar, zatkany nos, a także kaszel. Po zjedzeniu alergenu pokarmowego może pojawić się swędzenie ust, gardła, nudności, wymioty, biegunka itp. Zatem rozpoznanie niektórych reakcji uczuleniowych jest dosyć łatwym zadaniem. Aby postawić jednak prawidłową diagnozę, należy udać się do specjalisty.

Czy istnieje lekarstwo na alergię?

Niestety, nie istnieje lekarstwo na alergię. Podejmowane są jednak kroki mające łagodzić nieprzyjemne objawy alergii. Stosuje się chociażby leki antyhistaminowe i preparaty sterydowe. Przy alergii wziewnej konieczne jest częste sprzątanie mieszkania – warto usunąć dywany, gdzie z łatwością zadamawiają się roztocza.

Niektóre objawy alergii łagodzi Claritine syrop. Lek nie zawiera sztucznych barwników, laktozy czy glutenu. Pomocny jest przy cieknącym nosku, kichaniu, swędzeniu, łzawieniu oczu, drapaniu w gardle oraz przy swędzącym nosie. Pamiętaj jednak – zanim podasz lek dziecku skonsultuj się z lekarzem.

Leave a Comment