Dzisiaj trochę o cieście francuskim, które jest niezwykle delikatne kruche i przede wszystkim… uniwersalne. Warto zatem poznać jego tajemnice.
Z czego składa się ciasto francuskie?
Ciasto francuskie charakteryzuje się warstwową strukturą. W jaki sposób można dojść do precyzji w przygotowywaniu ciasta francuskiego? Po pierwsze potrzebna jest duża zawartość tłuszczu, a po drugie – właściwy sposób wałkowania. Aby ciasto francuskie wyszło nam idealnie, koniecznie musimy piec je w odpowiednio wysokiej temperaturze. To właśnie obróbka termiczna sprawia, że ciasto francuskie składa się z cienkich listków. Wydawałoby się, że kolebką ciasta francuskiego jest Francja, a tymczasem… wyrób tego rodzaju był najprawdopodobniej znany już w starożytnym Rzymie oraz Grecji. Z kolei na Bliskim Wschodzie narodził się deser – bakława przyrządzany z ciasta listkowego. W Polsce zaś ciasto listkowe pojawiło się w XVIII wieku. Podobno zostało u nas spopularyzowane przez Francuzów.
Ciasto filo
Ciasto filo charakterystyczne jest dla kuchni Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada postać listków przypominających cienkie kartki papieru, jednak różni się zasadniczo przy składnikach. W cieście francuskim stosuje się masło, natomiast ciasto filo bazuje na oliwie z oliwek.
Ciasto francuskie – krok po kroku
Warto wiedzieć, że ciasto francuskie składa się z dwóch rodzajów ciast: ciasta maślanego oraz kluskowego. Na to pierwsze zagniatamy ok. 120 gram mąki i 300 gram masła. Drugie zaś wyrabiamy z 180 gram mąki, 2 jajek, 2 łyżeczek octu, 3/4 szklanki octu i ½ łyżeczki soli. Ciasto kluskowe rozwałkowujemy i owijamy w nim ciasto maślane, a następnie wałkujemy od środka na zewnątrz.
Prostokąt składamy na cztery części i chłodzimy około 15 minut. Ponownie rozwałkowujemy i chłodzimy. Trzeba ten proceder powtórzyć trzy razy. Przed włożeniem ciasta do lodówki możemy go owinąć folią.
Przed umieszczeniem ciasta w piekarniku musimy je dokładnie schłodzić. Ciasto pieczemy w wysokiej temperaturze 200-250 stopni Celsjusza przez około 30 minut (przy większym cieście) oraz 15 minut (przy mniejszym cieście).