Kojarzy nam się głównie z dzieciństwem: radosnym odkrywaniem „historyjek”, zawodami na największego balona czy poznawaniem jej niezwykłych smaków. Jednak guma do żucia to produkt spożywczy o dość ciekawych właściwościach zdrowotnych, ale i…praktycznym zastosowaniu.
Co to właściwie jest?
Guma do żucia to dość specyficzny wyrób spożywczy zaliczany do słodyczy. Wykonuje się ją ze specjalnej masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, a także dodatków, które mają za zadanie nadać jej odpowiedni smak, aromat i kolor. Wyróżnia się trzy typy gum: zwykłą, rozpuszczalną i balonową. Sprzedawana jest w rozmaitych formach. Najpopularniejsze z nich to drażetki, listki, cukierki oraz lizaki.
Guma do żucia – właściwości i nietypowe zastosowanie
Zwykle traktujemy ją, jako rodzaj szybkiej przekąski. Bywa jednak, że sięgamy po nią w kryzysowych sytuacjach – na przykład, gdy chcemy się uspokoić lub zastąpić nią słodycze czy papierosa. Udowodniono bowiem, iż żucie gumy działa odprężająco i obniża napięcie nerwowe. Jednak to nie jedyne jej właściwości zdrowotne. Jest ich o wiele więcej. Dla przykładu bezcukrowa guma do żucia pomaga zachować higienę jamy ustnej. To ważne zwłaszcza gdy nie mamy możliwości umycia zębów tuż po posiłku. Jej działanie można wówczas porównać do…szczoteczki do zębów, ponieważ ułatwia usuwanie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Guma do żucia usuwa również przykry zapach z buzi i odświeża oddech. Jest to możliwe dzięki dodatkowi sorbitolu, który pod wpływem ciepła w jamie ustnej rozpuszcza się. Poza tym produkt ten pomaga w odchudzaniu tłumiąc apetyt i wysyłając mózgowi błędne informacje, że właśnie jesteśmy w trakcie posiłku. Dzieci, którym podajemy gumę do żucia mają lepiej rozwiniętą żuchwę i szczękę. Warto też nadmienić, że istnieją też specjalne gumy do żucia, ułatwiające rzucanie palenia.
Nietypowe zastosowanie gumy do żucia
Mówiąc o działaniu gumy do żucia, nie sposób nie wspomnieć też o jej praktycznym zastosowaniu. Można ją na przykład wykorzystać:
- do uszczelnienia okna czy zalepienia mniejszych dziurek (po wyschnięciu guma twardnieje, więc można ją z powodzeniem pomalować na odpowiedni kolor);
- jako materiał do prac plastycznych dla dzieci.
Umieszczona na końcu cienkiego patyczka, może ułatwić nam wyciągnięcie biżuterii ze zlewu czy listów ze skrzynki pocztowej, gdy akurat zgubisz od niej kluczyk.
Jak więc widzimy guma do żucia to dość niezwykły wyrób. Możemy dzięki niej lepiej zadbać o swoje zdrowie, ale również użyć jej pomocniczo w gospodarstwie domowym.