Uśmiech na twarzy, dobry nastrój, zadowolenie z siebie i wykonywanej aktywności. Tego typu stany pojawiają się, jeśli nasz mózg wytwarza odpowiednią ilość „hormonów szczęścia”. Czy można jakoś pobudzić mózg do produkcji tego typu substancji? Zadbaj odpowiednio o swoje codzienne samopoczucie.
Dopamina
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem. Wytwarzana i uwalniana jest przez komórki nerwowe znajdujące się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiednia ilość dopaminy wpływa na poziom naszej energii oraz jest wspaniałym motywatorem do działania. Przykładowo – jeśli jesteśmy oczarowani czyjąś urodą, poziom tego hormonu wzrasta. W jaki sposób można uzupełnić braki dopaminy? „Łapiemy” lepszy nastrój, jeśli dociera do nas dużo światła. Spacer, przebywanie na świeżym powietrzu, odsłanianie okien można zaliczyć do fototerapii. Poziom hormonu obniżają zaś wolne rodniki. Aby temu zapobiec, jedz owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze.
Endorfiny
Endorfiny to aminokwasy peptydowe. Budową podobne są do morfiny. Endorfiny wpływają na pracę wielu neuronów. Popularnie nazywamy endorfiny „hormonami szczęścia”. Zdolnością endorfin jest łagodzenie bólu, niwelowanie nieprzyjemnych skutków stresu, sterowanie pracą układu krążenia, układu oddechowego. Ponadto regulują gospodarkę hormonalną, wpływają na prawidłową temperaturę ciała, a także zwiększają odporność. Aby uzupełnić brak hormonów, potrzebna jest aktywność fizyczna. Dotyczy to przede wszystkich ćwiczeń aerobowych. Wydzielaniu endorfin sprzyjają wszystkie wesołe sytuacje, jasne kolory, a także… zjedzenie kawałka czekolady.
Serotonina
Serotonina to hormon wydzielany w podwzgórzu. Pełni rolę mediatora – przekazuje informacje pomiędzy komórkami mózgowymi. Właściwy poziom serotoniny relaksuje i usypia. Niedobór serotoniny prowadzi do stanów lękowych i nerwic. Aby wpłynąć na poprawne wydzielanie serotoniny, koniecznie trzeba wyregulować swój dobowy rytm dnia. Koniecznie trzeba znaleźć czas na relaks i odpoczynek.
Zdjęcia pobrane z pixabay.com.