Ile czasu należy poświęcić na mycie rąk?

Na naszych dłoniach jesteśmy w stanie przenieść około 150 rodzajów bakterii. Skutecznym sposobem w walce z drobnoustrojami jest prawidłowe mycie rąk.


Złe praktyki

Tymczasem wielu z nas nie stosuje się do właściwych zasad higieny. Ręce myjemy szybko. Praktycznie tylko odkręcamy kran i opłukujemy dłonie. Pamiętajmy o tym, że 3 sekundy nie wystarczą. Większość zarazków zostaje nadal na obszarze naszego ciała.

Jak myć ręce?

Jak skutecznie umyć nasze dłonie? Zaleca się mycie ich mydłem w płynie przez około 20-30 sekund. Tak na dobrą sprawę rodzaj mydła wcale nie ma znaczenia. Preparaty antybakteryjne wcale nie są bardziej skuteczne od tych zwykłych, tradycyjnych. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego mydło w płynie? mydloOtóż mydło w kostce jest nieco niehigieniczne. Okazuje się, że również na nim mogą gromadzić się szkodliwe bakterie. Aby prawidłowo umyć dłonie, nie wystarczy tylko je o siebie potrzeć. Wszelkie bakterie zostaną usunięte, jeśli temu procesowi poświęcimy około 30 sekund. Ruchem obrotowym należy dokładnie oczyścić każdy palec. Jeżeli nasze dłonie są dosyć mocno zabrudzone, wówczas można czynność powtórzyć. Bezpośrednio po myciu należy dokładnie wysuszyć dłonie. Ciekawostką jest, iż wilgotna skóra jest bardziej podatna na zarazki. Również w tym punkcie istnieje pewien znak zapytania. Mianowicie: lepiej jest użyć ręcznika z materiału czy suszarki? Niestety te dwie metody nie są dla nas zbytnio korzystne. Najlepiej jest wytrzeć dłonie ręcznikiem papierowym. Ręczniki z tkaniny gromadzą drobnoustroje, a w suszarkach gromadzą się szkodliwe bakterie.

Leave a Comment