Coraz częściej na polskich stołach gości kasza jaglana. Doceniamy przede wszystkim jej walory smakowe. Nie wszyscy wiedzą, że jaglanka może pomóc nam skutecznie oczyścić organizm.
Oczyszczanie organizmu
Popularny detoks polega na stosowaniu głodówki lub soków warzywno-owocowych. Takie radykalne zmiany żywienia wymagają jednak odpowiedniego przygotowania. Dlaczego? Jedzenie „jednotorowe” nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jeszcze gorzej jest z głodówką. Rozwiązaniem tego problemu jest detoks jaglany. Na szczęście kaszę jaglaną można wykorzystać w wielu potrawach.
Kasza jaglana jest źródłem węglowodanów złożonych. Kiedy ją zjemy, energia uwalniana jest stopniowo. Ponadto w kaszy znajdziemy duże zasoby błonnika. Błonnik pęcznieje w żołądku i dzięki temu daje uczucie sytości na dłużej. Spożywanie kaszy jaglanej pomoże oczyścić organizm, odżywić go, wzmocnić oraz odkwasić. Poprawia pracę układu trawienia i usuwa złogi jelitowe. Kasza jaglana bogata jest w witaminy: E, K oraz witaminy z grupy B. Kasza bogata jest w magnez, karoten, kwas foliowy, sód, potas, wapń, cynk oraz fosfor. Warto podkreślić, że kasza jaglana jest produktem bezglutenowym, dlatego też sprawdzi się u osób z celiakią i nietolerancją. Kaszę jaglaną gotuje się bardzo szybko (około 15 minut) i można ją trzymać w lodówce przez 2-3 dni.
Detoks jaglany
Detoks jaglany jest bezpieczny dla organizmu ludzkiego. Przed dietą trzeba jednak poradzić się lekarza, szczególnie jeśli cierpimy na choroby autoimmunologiczne. Dietę rozpoczynamy od porannego wypicia szklanki wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Podstawę posiłków stanowi kasza jaglana, którą można połączyć z warzywami i owocami. Z kaszy jaglanej można robić zupy i desery.
Zdjęcia pobrane są z pixabay.com.