Jak leczyć zgagę?

Ok, zgaga nie jest z pewnością problemem zagrażającym życiu, jednak jej objawy potrafią być na tyle uciążliwe, że po prostu nieprzyjemnie się żyje. Przekonałam się o tym ostatnio w pracy… po Tłustym Czwartku. No tak, tak… i po co zjadłaś aż pięć pączków? A co! Dla zasady! ? Jak to zawsze mawiała moja babcia „na nieprzyjemne choroby, są zawsze dobre sposoby”.

***

Co zrobić, aby uniknąć zgagi?

Zgaga pojawia się najczęściej po spożyciu zbyt obfitego lub nadmiernie tłustego posiłku. To jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Poznanie przyczyn powstania zgagi pomaga w unikaniu nieprzyjemnego uczucia. Otóż głównym źródłem problemu jest niewłaściwa dieta i siedzący tryb życia. Jeżeli spożywamy zbyt obfite porcje, wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie cofnie się treść żołądkowa do przełyku. Zgadze towarzyszy dodatkowo kwaśne odbijanie się, ból za mostkiem i w nadbrzuszu, nudności, a nawet wymioty. Jeśli zgaga dopada nas często, wówczas pierwszym krokiem powinna być zmiana nawyków żywieniowych oraz unikanie szkodliwych używek.

Warto pamiętać, że przyczyna cofania się treści żołądkowych z powrotem do przełyku (refluks) może mieć bardziej złożone podłoże. Do głównych przyczyn refluksu można zaliczyć między innymi upośledzenie mechanizmu uniemożliwiającego cofanie się treści żołądkowych, przepuklina rozworu przełykowego, choroby tkanki łącznej, niedobór wydzielania śliny, zapalenie przełyku itp. Pogarszający się stan zawsze wymaga wizyty lekarskiej i fachowej diagnozy.

Złote rady:

  • Zrezygnuj z gazowanych napojów, a także używek.
  • Nie jedz zbyt dużo – jedz często, ale w małych porcjach.
  • Staraj się unikać sytuacji stresowych.
  • Dbaj o prawidłową wagę.
  • Odżywiaj się zdrowo.
  • Unikaj kwaśnych produktów.
  • Ostatni posiłek musi być lekki i zjedzony około 3 godziny przed spaniem.
  • Nie podjadaj pomiędzy posiłkami.
  • Nie popijaj w trakcie jedzenia.

Jak leczyć zgagę?

W przypadku, gdy zgaga pojawia się sporadycznie można sięgnąć po sprawdzone środki farmakologiczne. W Tłusty Czwartek musiałam posiłkować się Rennie, który neutralizuje kwas solny. Jego działanie polega na kombinacji węglanu wapnia i węglanu magnezu, które już po dwóch minutach potrafią zlikwidować zgagę i niestrawność.

Źródło: http://www.rennie.pl/pl/zgaga/

Wspierają również domowe sposoby. Niegdyś na dolegliwości żołądkowe stosowano napar z siemienia lnianego.

2 łyżki siemienia należy zalać szklanką wody i gotować przez około 3 minuty. Napar odcedzić i po wystygnięciu można już go spożyć.

Niektórym pomagają herbatki ziołowe z dziurawca, kopru włoskiego oraz mięty.

Leave a Comment