Jak powstrzymać ochotę na „coś dobrego”?

Naukowcy od lat głowią się nad zagadnieniem, które brzmi: dlaczego niektórzy z nas nie potrafią powstrzymać się przed nadmiernym spożywaniem swoich ulubionych przekąsek? Chyba każdy z nas zna potrzebę, która została nazwana „wilczym apetytem”. W praktyce wilczy głód to nic innego, jak konieczność spożywania zazwyczaj niezdrowych produktów żywnościowych. Najczęściej są to chipsy lub słodycze.

Mam „smaka” na…

slodycze

Niektórzy z nas mają skłonność do jedzenia niektórych pokarmów. Czasami możemy ją nabyć jeszcze przed przyjściem na świat. Niedawne badania udowodniły, że informacje o smaku jedzenia mogą się przenosić z ciała matki do dziecka poprzez wody płodowe. Chęć spożywania niektórych pokarmów może mieć swój początek w okresie sprzed tysięcy lat, na przykład jeśli chodzi o pokarmy tłuste. Za to, że mamy ochotę na „coś konkretnego” odpowiadają również bakterie jelitowe. Trawią przyjmowane pożywienie, a później przesyłają do mózgu informacje o przetrawionej żywności. Ta ciągła komunikacja może przerodzić się w konkretne preferencje smakowe.

Hormony głodu:

  • Oreksyna – wytwarzana jest przez mózg, daje sugnał czucia głodu.
  • Grelina – przenosi do mózgu sygnał, iż mamy pusty żołądek.
  • Insulina – reguluje poziom cukru we krwi, produkowana jest przez trzustkę.
  • Obestatyna – przenosi do mózgu wiadomość, iż nie jesteśmy już głodni.
  • Peptydy – wytwarzane są w układzie pokarmowym. Przekazują mózgowi sygnał sytości.

Jak się opanować?

Osoby, które charakteryzują się silną wolą potrafią bez żadnego problemu odmówić sobie jedzenia. Dzieje się tak, dlatego że po odmowie ich mózg jest tak samo zadowolony, jak człowieka, który właśnie spałaszował swoją ulubioną przekąskę. Taki mechanizm można sobie wypracować. Dla tych bardziej opornych powstało inne rozwiązanie. Londyńskie Centrum Biotechnologii opracowało czip, który monitoruje sygnały między układem trawiennym a mózgiem. Reaguje wówczas, gdy pojawia się nagła ochota na jedzenie.

A może czegoś nam brakuje?

chipsy

Jeśli masz ochotę na czekoladę, wówczas Twojemu organizmowi brakuje żelaza lub magnezu. Chęć na słodycze objawia się wówczas, gdy brak w układzie biologicznym chromu. Chipsy zaś mogą skusić, kiedy mamy osłabione nerki oraz drogi moczowe.

Leave a Comment