Jak usprawnić pracę jelit?

Statystyki dowodzą, że ponad połowa ludzi cierpi na problemy związane z nieregularnym wypróżnianiem. Zalegające w jelitach resztki mogą być bardzo niebezpieczne. Jak temu zaradzić?

Brak regularności w wypróżnianiu jest dla organizmu bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Zaleganie resztek w układzie trawiennym może prowadzić do infekcji, tworzenia się kamieni kałowych i owrzodzeń.

Nasze problemy nie biorą się znikąd

Zaparcia lub biegunki pojawiają się w wyniku zaburzenia mikroflory bakteryjnej jelit (na przykład po przebytej antybiotykoterapii). Najczęściej zaparcia pojawiają się w wyniku stosowania niewłaściwej diety. Kiedy zostaje zaburzona równowaga jelit, pokarm nie jest prawidłowo trawiony i  wchłaniany. Oznacza to, że spora część substancji z pożywienia dostaje się do krwioobiegu. W jelitach zalegają niestrawione resztki i toksyny. W efekcie namnażają się bakterie patogenne. Pogarsza się nasze samopoczucie, słabnie naturalna odporność. Należy podkreślić, że stosowanie środków przeczyszczających przynosi tylko chwilową ulgę. Pamiętajcie o tym, że przeczyszczające preparaty stosować należy tylko doraźnie.

Jak poprawić stan zdrowia?

Należy przede wszystkim zmienić dotychczasową dietę. Warto też sprawdzić, czy za złym samopoczucie nie stoi bardziej poważna choroba. Zmieniając nawyki żywieniowe zadbajcie o odbudowę równowagi flory bakteryjnej. Pomogą w tym bakterie probiotyczne. Nie wszyscy wiedzą, że bakterie probiotyczne znajdują się naturalnie w jelitach. Czasami są jednak wyniszczone przez złą dietę lub stosowanie antybiotykoterapii.

Bakterie probiotyczne uzupełniają naturalną florę bakteryjną, przywracając tym samym wewnętrzną równowagę. Jelita uwielbiają napary – na przykład z rumianku. Natomiast źle znoszą ziemniaki, ryż, pieczywo oraz cukier.

 

Zdjęcia pochodzą z pixabay.com.

Leave a Comment