Jaki wpływ na organizm ma niewłaściwe stosowanie antybiotyków?

O szkodliwym działaniu antybiotyków słyszał już chyba każdy. Chociaż dziś cieszą się nieco złą sławą, nadal uchodzą za błogosławieństwo medycyny.  Podczas uporczywych infekcji bakteryjnych zawsze zapisywany jest antybiotyk. Statystyki są jednak przerażające. Jak pokazują najnowsze badania – aż 30 procent antybiotyków jest przypisywana w naszym kraju błędnie, bez powodu. Warto wiedzieć, że nawet nieszkodliwe preparaty mogą wywołać zmiany w układzie nerwowym oraz przeróżne zatrucia.

***

Do czego prowadzi nieodpowiednie stosowanie antybiotyków?

Źle stosowane antybiotyki mogą dokonać spustoszeń w ludzkim organizmie. Naukowcy odkryli, że stosowanie antybiotyków bez konkretnych przesłanek wyzwala proces produkcji szczepów bakterii antybiotykoodpornych.

Czym jest cyprofloksacyna?

Cyprofloksacyna to antybiotyk charakteryzujący się wielostronnym zastosowaniem. Przepisywany jest głównie w infekcjach dróg moczowych (na przykład przy zapaleniu pęcherza moczowego). Lek należy do grupy fluorchinolonów. Stosowanie antybiotyku pomaga w infekcjach bakteryjnych dotyczących także dróg oddechowych. Antybiotyk blokuje enzym gyrazę, który wykorzystuje liczne mikroorganizmy do namnażania się. Do skutków ubocznych stosowania tego antybiotyku zaliczymy między innymi biegunkę, nudności, wysypkę. W niektórych przypadkach lek może doprowadzić do zaistnienia psychozy, obniża również liczbę białych krwinek. Podczas brania cyprofloksacyny nie należy spożywać mleka i jogurtów, które mogą znacznie osłabić działanie antybiotyku. Dawka zależy przede wszystkim od rodzaju infekcji. Pod żadnym względem leku nie można brać na własną rękę.

Mam na imię amoksycylina

Amoksycylina jest kolejnym popularnym antybiotykiem.  Przepisywana jest w leczeniu infekcji bakteryjnych układu pokarmowego oraz dróg żółciowych. Antybiotyk blokuje tak zwany enzym transpeptydazy i tym sposobem eliminuje syntezę czynników patogenicznych w ściankach komórkowych drobnoustrojów. Skutkiem ubocznym stosowania antybiotyku jest znaczna nietolerancja penicyliny oznaczająca reakcję alergiczną. Mogą pojawić się zaburzenia trawienia, swędzenie oraz gorączka.

Pamiętajmy cały czas o tym, że antybiotyki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza!

Leave a Comment