Jedzmy kasze

Powraca moda na kasze. Dawniej kojarzone z biedą, dzisiaj wracają w chwale jako pełnowartościowy składnik zdrowej diety. Kasze są bogate w wartości odżywcze, są proste w przygotowaniu, tanie i smaczne.

Bogaty wybór kasz

Kasze są mało przetworzonym produktem, który dostarcza węglowodanów złożonych, witamin, składników mineralnych i błonnika. Najbardziej znane są kasza jęczmienna, gryczana i manna. Dla przykładu, kasza jęczmienna pochodzi z ziarna jęczmienia, które poddawane jest łuskaniu, obtaczaniu, polerowaniu lub cięciu. W związku z tymi czynnościami powstają kasze grube, typu pęczak lub drobne, zwane kaszą perłową. Obecnie można kupić różne rodzaje kasz lub tak zwane miksy kaszy i ryżu lub kasz z suszonymi warzywami. Jeśli ktoś jest zwolennikiem owsianki koniecznie powinien spróbowac kaszy owsianej, którą można przyrządzić zarówno na słodko, jak i słono. Na popularności zyskuje także kasza jaglana. Proso, z którego pochodzi ta kasza jest surowcem niepoddawanym obróbce hydrotermicznej.

Przed gotowaniem – opłucz

Kasza jest tania i łatwo ją można przygotować. Należy pamiętać, by zawsze ją opłukać przed gotowaniem. Pozbywamy się tym samym kurzu, zanieczyszczeń pozostałych po produkcji. Dodatkowo przepłukanie kaszy jaglanej poprawia jej walory smakowe – staje się delikatniejsza.

Wartości odżywcze

Kasza gryczana

Jest źródłem białka roślinnego podobnie jak rośliny strączkowe. Ponadto zawiera aminokwasy egzogenne, zwłaszcza lizynę, którą należy dostaraczać organizmowi. Jest ona niezbędna do budowy komórek mięśni lub kości. Może być spożywana przez osoby uczulone na gluten. Doskonale działa na perystaltykę jelit ze względu na zawartość błonnika. Ponadto obniża poziom cholesterolu. Kasza gryczana ma niski indeks glikemiczny, dlatego zalecana jest osobom chorym na cykrzycą. Zawiera także liczne witaminy z grupy B oraz sole mineralne: wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk.

Kasza jęczmienna

Można powiedzieć, że to królowa polskich kasz, ponieważ zdominowała przemysł kaszarski i występuje w wielu odmianach: pęczak, kasza jęczmienna perłowa, perłowa prażona, kasza jęczmienna łamana. Sucha zdaje się być kaloryczna, lecz po ugotowaniu traci dwu-, trzykrotnie swoją kaloryczność na rzecz objętości. Najwięcej błonnika, witamin i składników mineralnych zawiera pęczak ze względu na znikomą obróbkę. Spożywanie kaszy pomaga w odchudzaniu, niwelowaniu zaparć, walce z miażdżycą i nowotworami. Arabinoksylany obecne w kaszy regulują metabolizm glukozy i niwelują gwałtowne wzrosty jej poziomu we krwi. Dzięki obecności beta-glukanów kasza jęczmienna uważana jest za prebiotyk, korzystnie wpływający na mikroflorę jelitową.

Kasza jaglana

Niezwykle popularna, wykorzystywana w postach oczyszczających organizm ze względu na jej zasadotwórczość i odkwaszanie organizmu. Nie zawiera glutenu, jest lekkostrawna. Bogata w witaminy z grupy B, witaminę E, lecytynę, krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo. Ceniona za wysoką zawartość antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki.

Kasza owsiana

Pochodzi z ziaren owsa prażonych w niskiej temperaturze, co pomaga w zatrzymaniu wartości odżywczych. Uważana jest za źródło białka, węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, witaminy E, składników mineralnych, błonnika pokarmowego. Zbawiennie działa na układ pokarmowy, ułatwia wypróżnianie. Ponadto wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu. Zapobiega anemii ze względu na obecność w niej żelaza niehemowego. Spożywanie kaszy owsianej dostarcza dużo energii, a uczucie sytości utrzymuje się dłuższy czas. Należy pamiętać, że gotuje się ją dłużej niż płatki owsiane.

Komosa ryżowa

Inaczej quinoa, uważana jest za pseudo zboże, znana od wieków w Ameryce Południowej. Spokrewniona z polską lebiodą, zwaną także komosą białą. Ceniona jest za wysoką zawartość białka i aminokwasów egzogennych. Ma udowodnione działanie antynowotworowe, a także zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób wieńcowych, dzięki obecności w niej kwasu linolenowego, oleinowego i linolowego. Dodatkowym atutem jest niska kaloryczność.

Kasza bulgur

Uznawana za turecki przysmak, szczególnie zalecana kobietom w ciąży ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego. Duża zawartość błonnika przyspiesza przemianę materii. Ponadto jest źródłem potasu, fosforu, sodu, wapnia i magnezu. Pochodzi z gotowanych, wysuszonych i rozgniecionych ziaren pszenicy durum – najbardziej wartościowej wśród pszenic. Doskonale działa na zestresowanych, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet łagodzi bóle głowy.

Kasza kuskus

Wyrabiana jest z pszenicy durum, występuje w postaci drobnych kuleczek. Ma duże znaczenie w kulturze Muzułmanów, symbolizuje szczęście i dostatek. Powinna być gotowana na parze. Dobrze przyrządzony kuskus powinien być sypki. Ma podobne wartości odżywcze, co kasza bulgur. Zawiera gluten.

Kasza manna

Inaczej bielmo mączne. Kojarzona z dzieciństwem, drobnoziarnista kasza pozyskiwana z pszenicy. Ceniona za smak, pożywność i wartości zdrowotne. Zawiera witaminy B1, B2, B6, PP, mikro- i makroelementy, a także jako jedna z nielicznych jod. Stymuluje układ trawienny i osłania żołądek. Doskonale smakuje z owocami, czekoladą, cynamonem. Często używa się jej jako zagęszczacza do zup i sosów. Zmieszana z twarogiem nadaje się do zrobienia klusków.

Zdjęcia https://pixabay.com/pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment