Kiszonki naturalnym probiotykiem

Kiszonki należą do grupy produktów superfood. Jedzenie ich jest niezwykle korzystne dla zdrowia. Statystycznie ogórki są jednym z najczęściej wybieranych warzyw w Polsce. Oprócz znanej i lubianej mizerii, chłodników, ogórki kiszone od zawsze królują na polskich stołach. Czy smakosze kiszonek zdają sobie sprawę, że oprócz walorów smakowych, są one niezwykle korzystne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu?

Na czym polega proces kiszenia?

Kiszenie jest sposobem konserwacji żywności. Bazuje na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe. Cukry proste zawarte w komórkach roślin zostają rozłożone na klas mlekowy, zapobiegając tym samym procesowi gnicia. Bakterie gnilne giną w zakwaszonym środowisku. Prawidłowy proces kiszenia zależy od zawartości cukru w roślinie, wody, temperatury i braku dostępu powietrza. Można kisić kapustę czy ogórki w domu, a można też robić to na skalę przemysłową, np. kisi się w specjalnych silosach lub kadziach paszę dla zwierząt hodowlanych.

Z czego zrobić kiszonki?

Kiszonki są niezwykle zdrowe, smaczne i zawierają mało kalorii. Kisić można wiele warzyw, niezależnie od postaci, smaku, wielkości. Najbardziej popularne kiszonki to kiszone ogórki i kiszona kapusta. Obecnie moda na kiszonki przynosi kolejne przepisy. Można kisić marchew, kalafior, czosnek, pomidory, rzodkiewki, buraki, szparagi, bób, cukinię, paprykę, pieczarki, szczaw, a nawet  gruszki i cytryny. Kiszonki są proste w przygotowaniu, a sam proces kiszenia przebiega samoistnie.

Dlaczego kiszonki są zdrowe?

Kiszenie jest procesem znanym od wieków. Produkty podczas kiszenia zyskują więcej witamin i minerałów. Ukiszone warzywa są bogate w witaminy A, C, E, K i dostarczają sporo witamin z grupy B. Witamina K pochodzi jedynie z produktów poddanych fermentacji. Jedząc kiszonki łatwiej przyswajamy żelazo. Kiszonki to też naturalne probiotyki, które korzystnie wpływają na pracę jelit. Ponadto zwalczają nagromadzone w nich pasożyty, bakterie i grzyby. Kiszonki mają korzystny wpływ układ trawienny, przyspieszają przemianę materii, zwiększając produkcję enzymów trawiennych. Panuje słuszny pogląd, że kiszonki są dobre w czasie odchudzania. Mają mało kalorii, ponieważ w czasie fermentacji spada zawartość cukru, zawierają dużo błonnika i zapobiegają zaparciom. Ponadto kwas mlekowy zawarty w kiszonkach pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Nadmierne zakwaszenie organizmu jest przyczyną próchnicy lub zagrzybienia. Kiszonki należą do grupy produktów superfood, ponieważ proces przetworzenia jest naturalny, oparty na biologii. Ponadto są niezwykle ważnym składnikiem zrównoważonej, zdrowej diety. Stąd zalecenie, by kiszonki jeść cały rok, a zwłaszcza sięgać po nie po kuracjach antybiotykowych.

Kiszonki domowe a kupione ze sklepu

Kiszonki są niezwykle proste w przygotowaniu. W sierpniu mamy obfitość płodów ziemi nadających się do kiszenia. By je ukisić potrzebujemy wody, soli i słoików, ewentualnie przypraw, np. chrzanu, kopru, gorczycy, kminku. Sam proces przebiega samoistnie w temperaturze pokojowej. Kiszonki powstałe w ten sposób, są niezwykle zdrowe. Dlatego lepiej jest je robić samemu, a nie sięgać po produkty sklepowe. Kiszonki kupione w sklepie często nie są przygotowane w sposób naturalny. Producenci, by przyspieszyć proces kiszenia dodają ocet lub inne substancje chemiczne. Niestety produkt takiego pochodzenia nie jest zdrowy i nie zawiera dobroczynnych bakterii z procesu fermentacji. Walory smakowe też będą uboższe – smak i zapach octu będzie wyczuwalny. Przed kupieniem kiszonki należy sprawdzić jej skład. Powinien być prosty, jak ten domowy.

Kimchi – szczególny rodzaj kiszonki

Słowo kimchi pochodzi o chińskiego słowa chimchae oznaczającego sfermentowane owoce i warzywa. Pierwsze tego typu danie mogło być przygotowane w Korei już w VII wieku. W 1989 roku w Seulu otwarto muzeum kimchi, w którym możemy zgłębić historię tej potrawy, jej niezwykłą różnorodność i techniki przygotowania. Kimchi bowiem jest tradycyjnym daniem koreańskim. Jest tam niezwykle popularną przystawką i ważnym elementem każdego posiłku. Na jego bazie można ugotować zupę lub zrobić danie ze smażonego ryżu. W skład tradycyjnego kimchi wchodzi kapusta pekińska, rzepa, ogórek i papryczka chili. Czasami dodaje się ziarna sezamu lub sos sojowy. Można poszerzyć przepis o krewetki, anchois, musztardę, imbir, rzeżuchę, cebulę. Istnieje ponad 300 przepisów na kimchi, także jest w czym wybierać. Wyróżnia się dwa rodzaje kimchi: sezonowe i zimowe. Tradycyjny przepis przygotowania kimchi zimowego został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


Właściwości zdrowotne kimchi

Kimchi jest potrawą niskokaloryczną jaki inne kiszonki. Zawiera dużo błonnika, beta-karoteny, witamin, wapnia, żelaza, fosforu. Uważa się, że przeciętny Koreańczyk może zjeść nawet 22 kg kimchi rocznie. Kimchi jest daniem zdrowym, pożywnym, o wielowiekowej tradycji. Dzięki wyjątkowemu smakowi (jest jednocześnie kwaśne, słone i pikantne) i właściwościach zdrowotnych podbiło serca kucharzy na całym świecie.

 

Zdjęcia użyte w artkule pochodzą ze strony:

https://pixabay.com/

Leave a Comment