Kosmetyki prosto z łąki

Chociaż podkłady potrafią zakryć niedoskonałości, to jednak istnieje zdecydowana różnica pomiędzy wypielęgnowaną skórą a taką, która jest tylko promienista dzięki użytemu kosmetykowi kolorowemu. Wśród przeróżnych preparatów okupujących sklepowe półki, zapominamy o tym, że największe piękno tkwi w naturze. Z pomocą przychodzą nam kosmetyki prosto z łąki.

***

Wykorzystać kwiaty można na różne sposoby. Jednym z nich jest stworzenie uniwersalnych i skutecznych toników oraz kremów. Wcale nie jest trudno wykonać kosmetyk pielęgnacyjny w domowym zaciszu. Aby tego dokonać, potrzebna jest oczywiście fachowa wiedza. Z artykułu dowiecie się między innymi, w jaki sposób działa na skórę dziewanna oraz jak sporządzić tonik żywokostowy.

Wszystko to, co musisz posiadać

Domowe kosmetyki muszą opierać się na konkretnych półproduktach. Zaliczymy do nich przede wszystkim glicerynę, wodę destylowaną, sok z cytryny (zamiennikiem będzie kwasek cytrynowy). Oprócz substratów wyposaż się w miarkę (odmierzającą mililitry) oraz szklane naczynia. Jednym z bezpiecznych konserwantów jest sorbinian potasu (stosuje się 0,5% w stosunku do całości wagi ekstraktu).

Kwiaty działające zbawiennie na skórę

Zaliczymy do nich głównie dziewannę.  Roślina pobudza głównie krążenie krwi i przyspiesza gojenie się naskórka. Ponadto działa nawilżająco i łagodząco. W kosmetyce równie często stosowany jest mak. To idealna roślina wzmacniająca i nawilżająca skórę pod oczami.  Mak zmiękcza i eliminuje plamy skórne. Kolejną rośliną jest szałwia. Nie dość, że działa bakteriobójczo to jeszcze zwalcza grzyby. Dermatolodzy zalecają szałwię osobom borykającym się z problemem trądziku. Nie możemy zapomnieć o nagietku i chabrach. Nagietek działa przeciwzapalnie, natomiast chabry zawierają w swym składzie antocyjany poprawiające mikrokrążenie w obrębie oka. A słyszeliście może o koniczynie różowej? Roślina sprawdza się przy stanach menopauzalnych. Mianowicie uzupełnia niedobór estrogenów. Silnie oddziałującą antybakteryjnie rośliną jest tojeść, którego jednym z efektów stosowania jest rozjaśnienie skóry oraz leczenie atopowych zmian.

Tonik z żywokostu

Żywokost posiada w swym składzie śluzy działające nawilżająco. Często polecany jest na trudno gojące się rany. W jaki sposób przyrządzić tonik żywokostowy?

Potrzebujemy: 10 ml glicerytu żywokostowego, łyżkę soku z cytryny, 80 ml wody destylowanej oraz 0,5 g sorbinianu potasu.

Wszystkie składniki odmierzamy i wlewamy do czystej butelki. I tyle. A jak sporządzić gliceryt żywokostowy? Musimy posiadać ok. 30 ml ubitej masy żywokostowej, 40 ml wody destylowanej oraz 60 ml gliceryny. Rozdrabiamy żywokost i skrapiamy go spirytusem, odstawiamy na 20 minut. Następnie wrzucamy masę do wyparzonego słoika i zalewamy mieszanką gliceryny. Odstawiamy w ciepłe miejsce i codziennie potrząsamy słoikiem. Półprodukt jest gotowy po dwóch tygodniach.

Leave a Comment