Kraj doskonałym winem płynący

Szczególne umiłowanie Polaków do Italii ma swoje uzasadnienie. Jednak coraz częściej zwracamy uwagę na coś więcej niż tylko przepyszna kuchnia z Półwyspu Apenińskiego. Tamtejsze wina zyskują niezmiennie na popularności, zwłaszcza w ostatnim czasie. Gdzie się w nie zaopatrywać i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Coś więcej aniżeli biblijny cud

Uprawa winorośli możliwa jest nawet w naszym klimacie, jednak przebiega znacznie lepiej wszędzie tam, gdzie słońce mocniej dogrzewa w ciągu roku. Południe Europy nieprzypadkowo więc stanowi światową potęgę jeżeli chodzi o produkcję win. Od setek, a w praktyce już od tysięcy lat tamtejsze winiarnie w starannie zaplanowany sposób przeprowadzają produkcję trunku zyskującego coraz większe uznanie wśród Polaków.
Stale rosnąca konsumpcja win w naszym kraju okazuje się tendencją o nieustannym wzroście. Dawne zamiłowania względem alkoholi wysokoprocentowych zamieniamy na coś o znacznie lepszych walorach smakowych i obecnie jesteśmy w stanie wydać znacznie więcej na butelkę włoskiego wina niż dekadę temu. Cena jednak nie powinna być jedynym kryterium zakupowym, bowiem wcale nie musi mieć przełożenia na jakość produktu. Trzeba mieć na uwadze to, że wiele sklepów próbuje żerować na naiwności zwłaszcza początkujących smakoszy win i sugeruje im kupno czegoś, na co prawdziwy koneser nawet by nie splunął.
Słoneczna Italia walcząca o prymat czołowego wytwórcy win na świecie może pochwalić się zasobami w postaci aż miliona winnic. To w praktyce przekłada się aż na udział wynoszący 15% w skali globalnej produkcji. Przyjazny klimat powoduje, że wina włoskie mają charakterystyczny, niepodziany smak. Takie rodzaje jak chociażby bardolino, chianti czy marsala cieszą się uznaniem wśród konsumentów na całym świecie. Dziś sięgniemy po każdy z nich bez najmniejszego trudu także w Polsce. Coraz większy popyt na owe trunki sprawia, że oferta wielu sklepów nieustannie się wzbogaca.

Zanim sięgniesz po butelkę

Bycie nowicjuszem bywa trudne i wiąże się czasem z wieloma zawodami. W momencie, gdy chcemy zasmakować dobrego wina, być może będziemy próbowali metodą prób i błędów trafić w końcu na coś, co sprosta naszym oczekiwaniom w stu procentach. Taka metoda nie wydaje się właściwa albowiem może w konsekwencji zrazić nas całkiem do nowej pasji. O tym, jak dobrze smakują wina włoskie z Toskanii słyszał pewnie każdy, jednak trzeba pamiętać, że ludzkie gusta bywają różne. Wysokiej jakości produkty regionalne z certyfikatami ekologicznymi nie schodzą poniżej pewnego poziomu. To tłumaczy także częste różnice w cenach. Zachowanie najwyższych standardów zamiast uciekania się do dróg na skróty wymaga ogromu pracy.
Przejeżdżając przez wiejskie obszary Włoch latem i jesienią naszą szczególną uwagę zwracają na siebie wszechobecne winnice. Każdy region tego kraju obfituje w mniejszym lub w większym stopniu w uprawy winorośli. Warto wiedzieć, że winnice we Włoszech zajmują się odmianami, których liczba szacowana jest na ponad pięćset. Najczęściej spotykanym szczepem okazuje się być sangiovese. Służy on produkcji czerwonego wina. Cenione za ponadprzeciętne walory smakowe zyskuje także na popularności wśród polskich koneserów szlachetnych trunków.

Raz, dwa, trzy i zamówione!

O ile dawniej w dużym stopniu polski konsument skazany był na ofertę pobliskich sklepów, w głównej mierze supermarketów jeśli chodzi o zakup wina, to dziś sytuacja prezentuje się zgoła odmiennie. W dobie internetu istnieje spora liczba punktów, gdzie sprzedaje się wyłącznie trunki o najwyższej jakości, przy zachowaniu niezwykle atrakcyjnych cen. Takie sklepy na ogół są prowadzone przez pasjonatów chętnie służących radów dla wszystkich, którzy chcieliby zamówić dla siebie coś o ściśle określonych walorach smakowych.
Ogromny wybór może niekiedy budzić zakłopotanie, jednak taki stan rzeczy staje się w pełni uzasadniony, jeżeli weźmie się pod uwagę przykładowo wino włoskie. Dostępne w najrozmaitszych i cenionych odmianach musi obowiązkowo znaleźć się także na wirtualnej półce dobrze zaopatrzonego sklepu. Wyjątkowych okazów jeśli chodzi np. o wino ziołowe z pewnością nie brakuje w stale poszerzającym się asortymencie sklepie z winami www.profilwino.pl. Oczywiście obejmuje on także wiele innych odmian. Zarówno koneserzy, jak też zupełnie początkujący znajdą tam wino włoskie wytrawne dopasowane do indywidualnych potrzeb. Sam proces wyboru, a co za tym idzie późniejsze odkrywanie nowych smaków to gratka sama w sobie. W zależności od gustu jedni zdecydują się na złociste wino białe, inni natomiast sięgną po krwistą, czerwoną odmianę. Niezależnie od wyboru można spodziewać się niesamowitych doznań, pod warunkiem, że sklep z winem zaopatruje się z renomowanych winnic ze słonecznej Italii.

Żyjemy w czasach, gdzie produkty z drugiego końca kontynentu są dla nas powszechnie dostępne. To doskonała szansa na to, by spróbować, czym charakteryzacje się wyśmienite wino wytrawne rodem z Włoch i nie tylko. W odpowiednio zaopatrzonym sklepie internetowym ze szlachetnymi trunkami znajdziemy rodzaje niespotykane dotąd w Polsce, a na pewno zasługujące na bliższe poznanie koneserom i nie tylko.

Leave a Comment