Być może niewielu z Was słyszało o metaloterapii. Jest to jeden z niespecyficznych sposobów leczenia – stosowany aż od wczesnej starożytności. Dowód? Znajdziemy go w pismach Arystotelesa, który pisał, że przykładanie miedzi do miejsca stłuczenia zapobiega powstaniu siniaków, natomiast kładzenie miedzianych płyt potrafi wyleczyć owrzodzenia oraz obrzęki. W zakresie metaloterapii znajduje się słynne spanie na gwoździach praktykowane przez indyjskich jogów.
Do czego prowadzi ubytek miedzi w organizmie?
Jeśli zatem odczuwamy częste bóle i zawroty głowy, męczymy się szybko – najprawdopodobniej cierpimy przez niedobór miedzi w organizmie. Zdrowy człowiek powinien w ciągu doby otrzymywać miedź w ilości nieprzekraczającej 3-5mg. Chroniczne choroby układu żołądkowego oraz jelitowego wyczerpują zapasy miedzi. To właśnie przez nie maleje ilość hemoglobiny we krwi. Taki stan prowadzi oczywiście do spadku odporności organizmu, arytmii i niedokrwienia serca. Stratę miedzi można uzupełnić poprzez zastosowanie odpowiedniej diety – bogatej w takie produkty, jak ryż, mleko krowie, wołowinę, białe pieczywo. Warto spożywać również więcej fasoli, roślin strączkowych, buraków, dyni, potraw z owsa i wątróbki, jabłek, poziomek, żurawiny. Pomocna będzie także herbata czarna lub proszek z suszonej lebiodki, dziurawca lub mniszka.
Aplikowanie miedzianych płyt?
Okazuje się, że starożytny sposób przykładania miedzianych płyt nadal powinien być aktualny (płyty można zastąpić również monetami; nadają się do tego monety wyprodukowane przed 1961 rokiem). Przed bezpośrednim wykorzystaniem miedziane płyty należy przetrzeć papierem ściernym, wyparzyć i wysuszyć. Płyty przykłada się na noc, dzień lub nawet na kilka dni. Aplikacje powinny trwać do pełnego wyleczenia. Przy bólach serca płytkę lub monetę kładzie się na mostek na 3-5 dób. Przy stłuczeniach nóg można wkładać płytkę do buta. Po każdy zastosowaniu trzeba płytę ponownie wyparzyć i wymoczyć w roztworze pieprzowym.
Dobroczynne kąpiele
Przy nerwicach, bezsenności oraz niektórych chorobach skóry można zastosować miedziane kąpiele. Wystarczy rozpuścić w wodzie 50 mg siarczanu miedzi. Temperatura siarczanej kąpieli powinna wynosić od 38 do 40 stopni. Kąpiel zróbmy sobie wieczorem przed snem. Powinna trwać do 15 minut. Takie kąpiele można powtarzać 3-5 razy w roku.